Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wielki test TVP – Bohaterowie polskiego podziemia – 2 marca 2022

Wielki test wygrali Agnieszka Wagner i Cezary Morawski. W finale pokonali Kazika Mazura i Jacka Rozenka. Nagrodę – 30 tysięcy złotych – przekazali na Caritas Polska w celu wsparcia uchodźców z Ukrainy. Wielki Test został przygotowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Finał Wielkiego Testu o bohaterach polskiego podziemia – 2 marca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Agnieszka Wagner i Cezary Morawski – zwycięzcy Wielkiego Testu o bohaterach polskiego podziemia – 2 marca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Finał Wielkiego Testu o bohaterach polskiego podziemia – 2 marca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W 2022 roku mija 80. rocznica powstania Armii Krajowej, sił wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, które zostały utworzone z oddziałów Związku Walki Zbrojnej, stawiających opór okupantom niemieckim i sowieckim od początkowych miesięcy II wojny światowej. Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym w Europie konspiracyjnym wojskiem, w jej szeregach walczyło latem 1944 roku ponad 350 tysięcy żołnierzy.

W Wielkim Teście – Bohaterowie Polskiego Podziemia przypomnieliśmy najważniejsze akcje i postaci zbrojnej konspiracji, różne formy oporu wobec okupantów oraz dramatyczne losy żołnierzy, który nie złożyli broni po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

W studiu telewizyjnym TVP1 na pytania testu odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a w sali Muzeum Powstania Warszawskiego grupa młodzieży interesującej się historią. Widzowie mogli rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony.

Program prowadzili Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.

* * *

Programy z cyklu „Wielki Test” to widowiska telewizyjne, które w formie teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 36 pytań podzielonych na 6 rund.  Zwycięzcy testu zawsze przekazują nagrodę pieniężną na cel charytatywny lub edukacyjny. A między rundami pytań widzowie mogą obejrzeć dodatkowo ciekawe materiały filmowe oraz występy artystyczne.

do góry