Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu „Ocalić od zapomnienia” – spot z udziałem Prezesa IPN

W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) zapraszamy do obejrzenia spotu produkcji Biura Współpracy Międzynarodowej IPN „Ocalić od zapomnienia”, w którym prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki opowiada o pielęgnowaniu pamięci o ofiarach zbrodni totalitaryzmów poprzez edukację, powołując się na ekspozycję IPN „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – byłego więźnia obozu zagłady i uczestnika buntu w obozie.

Wystawa, stanowiąca bezcenne dziedzictwo Holokaustu, unaocznia bezmiar okrucieństwa sprawców i niewyobrażalne cierpienie ofiar. Projekt Instytutu to nie tylko ekspozycja, ale też warsztaty dla młodzieży i pełnometrażowy film. Edukacja pozostaje kluczem do poznania historii i kultywowania pamięci. Poprzez edukację, przeciwstawiamy się także zacieraniu dowodów zbrodni – mówi dr Karol Nawrocki.

 

 

Instytut Pamięci Narodowej sprowadził z Izraela wystawę „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Ekspozycja wraz z towarzyszącymi warsztatami edukacyjnymi została dotychczas pokazana w 12 lokalizacjach na terenie całej Polski. Rzeźby Willenberga, przedstawiają codzienność życia w niemieckim obozie zagłady w Treblince oraz heroiczny zryw więźniów, którzy postanowili umrzeć z bronią w ręku i w ten sposób bronić swojej godności. Samuel Willenberg ocalał jako jeden z nielicznych, zbiegł z obozu, lecz z uwagi na swoje pochodzenie musiał się ukrywać. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie dał się poznać jako niestrudzony edukator młodych ludzi z Polski i Izraela.

Ekspozycję wraz z projektem edukacyjnym na kanwie prac Willenberga zrealizowano dzięki życzliwości i zaufaniu, jakim obdarzyła Instytut Pamięci Narodowej wdowa po Artyście Ada Krystyna Willenberg, która kontynuuje dzieło swojego męża w imię zachowania pamięci o Zagładzie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń.

 

do góry