Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, autorem książki „Podróż na Wschód” – Gdańsk, 26 stycznia 2022

Spotkanie odbyło się ramach cyklu spotkań „Kresowa Środa Literacka”. Instytut Pamięci Narodowej był partnerem wydarzenia.

Michał Rzepiak (L) i Adam Hlebowicz, autor publikacji

Spotkanie odbyło się w czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Conrada Josepha Korzeniowskiego w Gdańsku. Autora książki przedstawił oraz przywitał przybyłych gości prezes zarządu Fundacji Pomorskich Kresowian Michał Rzepiak.

W słowie wstępnym Adam Hlebowicz opowiedział o swoich wieloletnich związkach z tytułowym Wschodem oraz o procesie powstawania publikacji. Wyjaśnił, że książka nie traktuje wyłącznie o polskich Kresach, ale także o ziemiach Rosji, Kazachstanu czy Syberii.

Dlaczego tam jeździć? [...] Przynajmniej połowa naszej duszy jest stamtąd, albo nawet większa część. Bez tamtych terenów, bez ducha ziem kresowych [...] bylibyśmy innych narodem i tak jest do dzisiaj [...] to nasze dziedzictwo tam jest i jest naszym obowiązkiem o tym pamiętać. Dopóki są tam Polacy [...] to nasze dziedzictwo będzie funkcjonować – podkreślił Adam Hlebowicz.

W dalszej części uczestnicy spotkania odbyli fascynującą podróż po Wschodzie ilustrowaną zdjęciami przygotowanymi przez autora. Opowiadania dotyczyły zarówno historii jak i teraźniejszości, napotkanych ludzi jak i wrażeń z przebytych krain, takich jak Karelia, Wyspy Sołowieckie i wiele wiele innych.

Wśród gości wydarzenia było dawni mieszkańcy polskich Kresów. W sprzedaży była dostępna publikacja autora, jak i inne książki IPN dotyczące historii kresowej (m.in. „Kresowe rezydencje”).

***

O książce:

„Podróż na Wschód” Adama Hlebowicza (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN) zawiera uporządkowane tematycznie artykuły poświęcone głównie problematyce kresowej: rozważania nad znaczeniem pojęcia „Kresy” i przywracaniem pamięci o nich oraz ilustrowany przykładami opis zagłady polskich elit i strat kultury materialnej na Wschodzie. Trzon książki stanowią reportaże o ludziach i miejscach ‒ od ziem utraconych przez Karelię, Bajkał po Kazachstan.

 

O autorze:

Adam Hlebowicz – historyk i dziennikarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Autor książek: „Podróż na wschód” (2021), „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991” (2021), „Kościół w niewoli. Kościół rzymskokatolicki na Białorusi i Ukrainie po II wojnie światowej” (1991); „Katolicyzm w państwie sowieckim 1944–1992” (1993); „Wielkie Księstwo Pana Boga i okolice” (2004); „Biło-żowta Ukrajina” (2009); „Kaliningrad bez wizy” (2012) i in.

Powiązane wiadomości

do góry