Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wspomnienie o Andrzeju Rozpłochowskim – 14 stycznia 2022

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie online z cyklu „Śląskie znaczy polskie” poświęcone śp. Andrzejowi Rozpłochowskiemu.

Wybitnego działacza śląskiej „Solidarności” wspominają:

  • prof. Grzegorz Opala
  • dr Katarzyna Wilczok
  • Eugeniusz Karasiński
  • Jan Cegielski

Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski.

Premiera 14 stycznia (piątek) o godz. 13:00 na kanale IPNtv.

 

 

* * *

Andrzej  Rozpłochowski (1950–2021) był uczestnikiem strajku w Hucie „Katowice”, współtwórcą NSZZ „Solidarność” na Śląsku i sygnatariuszem Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. Komuniści uważali go za jednego z najbardziej radykalnych działaczy opozycji. Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Zwolniony w 1984 r. na mocy amnestii. W latach 1988–2010 przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych; angażował się w działalność organizacji polonijnych, był członkiem m.in. Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Po powrocie do Polski działał na rzecz upamiętniania historii „Solidarności”. W 2019 r. nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się publikacja Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982–1984 (wstęp i oprac. Katarzyna Wilczok) – wspomnienia, dziennik i prywatna korespondencja Andrzeja Rozpłochowskiego z lat 1982–1984. 14 sierpnia 2021 roku został uhonorowany tytułem Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność”. W liście odczytanym podczas gali prezes IPN dr Karol Nawrocki napisał: „Pański wkład w walkę o wolną Polskę jest nie do przecenienia. Gdy w sierpniu 1980 roku ogłoszono strajk w katowickiej hucie, stanął Pan na jego czele. Dzięki Pana niezłomnej postawie komuniści uznali Pana za jednego z najbardziej radykalnych liderów „Solidarności”. Będąc przez lata na celowniku służb bezpieczeństwa, inwigilowany i prowokowany, nigdy nie stracił Pan z oczu swojego celu: wolnej niepodległej Polski”.

do góry