Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dyskusja „Od kryzysu rządowego do paktu Sikorski-Majski (czerwiec 1940 – lipiec 1941)” z cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 7 grudnia 2021

Dyskusja „Od kryzysu rządowego do paktu Sikorski-Majski (czerwiec 1940 – lipiec 1941)” z cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 7 grudnia 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Prof. Mariusz Wołos podczas dyskusji z cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 7 grudnia 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr hab. Krzysztof Kania podczas dyskusji z cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 7 grudnia 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza do obejrzenia zapisu dyskusji „Od kryzysu rządowego do paktu Sikorski-Majski (czerwiec 1940 – lipiec 1941)” z cyklu „O podmiotowość…”.

Co stało się z odbudowaną polską armią po klęsce Francji? Dlaczego generał Sikorski został odwołany ze stanowiska? Jakie polskie oddziały walczyły w Bitwie o Wielką Brytanię?

Rozmawiali o tym prof. Mariusz Wołos i dr hab. Krzysztof Kania, profesor UMK.

Spotkanie odbyło się we wtorek 7 grudnia 2021 na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Retransmisja na kanałach IPNtv oraz Przystanek Historia.

 

 

Wydarzenie na Facebooku

O cyklu:

II wojna światowa i okupacja nie przerwały prawnej ciągłości II Rzeczypospolitej i legalności jej władz. Rządowi na uchodźstwie podlegały struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wszystkie instytucje państwowe nie tylko wykonywały swoje tradycyjne obowiązki, lecz także mierzyły się z wyzwaniami czasu wojny: opieką nad uchodźcami cywilnymi i deportowanymi żołnierzami, rekrutacją do nowych formacji wojskowych, utrzymywaniem łączności z obywatelami, którzy znaleźli się pod okupacją, wreszcie – walką o miejsce Polski w obozie alianckim oraz w powojennej rzeczywistości.

O sprawie polskiej w czasie II wojny światowej rozmawiamy w ramach cyklu, który prowadzi prof. Mariusz Wołos – historyk i sowietolog.

do góry