Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy w postaci laurki jako plastycznej formy podziękowania dla dowolnej postaci historycznej, która swoim zaangażowaniem na różnych polach (politycznym, militarnym, artystycznym) przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. bądź podczas II wojny światowej działała na rzecz obrony suwerenności na ziemiach polskich lub poza nimi.
Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 4 do 12 lat, mieszkających w kraju i za granicą. Nadesłano 778 prac plastycznych z całego świata, spośród których nagrodziliśmy 51 w trzech kategoriach wiekowych. Oto wyniki konkursu.
Grupa wiekowa 4-6 lat
- Jakub Główczyński, Kielce
- Helena Wiśniewska, Gdynia
Tadeusz Kozek, North Ryde, Australia - Maria Zaborska, Dobromierz
Nela Chrabąszcz, Chęciny
Viola Padetti, San Benedetto del Tronto, Włochy
Wyróżnienia
- Alicja Jakóbczyk, Chęciny
- Alicja Trawińska, Stary Lubosz
- Amelia Duś, San Benedetto del Tronto, Włochy
- Jakub Jóźwik, Dobromierz
- Lilianna Kuśmierek, Jarząbkowo
- Lilly Jakóbczyk, Chęciny
- Michał Świercz, Dobromierz
- Milan Kołacz, Kielce
- Oliwier Konieczny, Reykjavik, Islandia
- Sofia Avraam, Paralimni, Cypr
- Zofia Borkowska, Dobromierz
Grupa wiekowa 7-9 lat
- Kornelia Sołtys, Gowino
Elizabeth Slusarek, Schaumburg, USA - Agnieszka Nowak, Siesławice
- Anna Stoch, Wiedeń, Austria
Laura Jaana Soini, Helsinki, Finlandia
Zuzanna Kowalczyk, Oleszno
Wyróżnienia
- Eva Mendret, Strasburg, Francja
- Igor Ruśniok, Bestwina
- Sebastian Babiński, Wilno, Litwa
- Lena Kowalczyk, Oleszno
- Jan Łukoszek, Linz am Rhein, Niemcy
- Norbert Falkowski, Kikół
- Alan Wiącek, Łuków
- Valerie Stift, Wiedeń, Austria
- Nikola Snoch, Chęciny
- Łucja Filipiak, Małogoszcz
- Natalia Bastrzyk, Chicago, USA
Grupa wiekowa 10-12 lat
- Wiktoria Walczak, Gliwice
Wiktor Więcław, Łochowo - Sara Adamczyk, Worth, USA
Jakub Sołtys, Gowino - Gabriela Manista, Strasburg, Francja
Hanna Brzozowska, Gdynia
Wyróżnienia
- Alicja Krzystek, Lancaster, Wielka Brytania
- Karolina Tutaj, Kielce
- Piotr Gągorowski, Małogoszcz
- Antonina Ksobiak, Łochowo
- Paweł Tutaj, Małogoszcz
- Ewa Wytkowska, Łochowo
- Szymon Galbas, Chicago, USA
- Gerard Czaja, Włoszczowa
- Julia Krukowska, Zamość
- Alice Pakleza, Strasburg, Francja
- Jan Giętkowski, Łochowo
Organizatorami konkursu byli: Delegatura IPN w Kielcach, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.