Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Konkurs historyczny „Tobie Ojczyzno” Cichociemni

Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym „Tobie Ojczyzno” Cichociemni, zorganizowanym dla upamiętnienia rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych na obszarze woj. łódzkiego.

W nocy 7/8 listopada 1941 r. odbyła się operacja lotnicza „Ruction”. Na pokładzie samolotu Halifax pilotowanego przez polską załogę ze 138. dywizjonu specjalnego przeznaczenia pod dowództwem kpt. Stanisława Króla znajdowali się cichociemni: kpt. Niemir Bidziński „Karol Ziege” i por. Jan Piwnik „Ponury” oraz kurier do Delegatury Rządu na Kraj ppor. Napoleon Segiera „Wera”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Ugór” położona w Czatolinie, w pow. łowickim. Wszyscy dotarli do Warszawy, natomiast załoga Halifaxa w drodze powrotnej do Wielkiej Brytanii na skutek awarii samolotu po przymusowym lądowaniu w Szwecji została internowana.

 

Pytania konkursowe:

  1. Była pierwszą w historii Wojska Polskiego jednostką powietrznodesantową. Z niej wywodziło się najwięcej cichociemnych. Podaj nazwę tej formacji wojskowej.
  2. Jak nazywano opiekunki cichociemnych, które pomagały im w aklimatyzacji po przybyciu do kraju?
  3. Jak nazywała się jedyna kobieta przerzucona do kraju jako cichociemna?
  4. Jaka dewiza jest wypisana na Znaku Spadochronowym?
  5. Jak nazywał się kurs, podczas którego kandydaci na cichociemnych uczyli się nowej tożsamości tzw. legendy?

 

*Odpowiedzi na pytania konkursowe prosimy przysyłać na adres mailowy oben.lodz@ipn.gov.pl do końca 8 listopada. Nagrodzimy pierwsze dziesięć osób, które odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania.

 

Regulamin konkursu u dołu strony.

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

do góry