Nawigacja

Aktualności

„Czuję, że spotkałem się dzisiaj z przyjaciółmi”. Prezes IPN Karol Nawrocki na III Forum Polska–Węgry – 22 października 2021

22 października obradowało III Forum Polska–Węgry, zatytułowane „Razem w obliczu europejskich wyzwań”. Na zaproszenie Instytutu Studiów Wschodnich prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wziął udział w panelu „Polityka pamięci w regionie Europy Środkowej – łączy czy dzieli?”. Wydarzenie odbyło się online.

  • III Forum Polska–Węgry
    III Forum Polska–Węgry

Trzecią edycję forum poświęcono zacieśnianiu relacji obu krajów na poziomie lokalnym, regionalnym i państwowym, a także na przestrzeni 1000 lat wspólnej historii.

Na początku swojego wystąpienia prezes IPN dr Karol Nawrocki przypomniał, że polityka pamięci może budować wspólne relacje, ale także może dzielić. – Między Polską  a Węgrami istnieje wielowiekowa przyjaźń, a historia jest czymś, co nas łączy – stwierdził.

Nawet w czasach, gdy pozornie byliśmy po różnych stronach barykady, w skrajnie ekstremalnych sytuacjach, wzajemna sympatia i szacunek zawsze brały górę. Dla poparcia tej tezy przywołał postać Istvána (Stefana) Eleka, Węgra, a po wojnie gdańszczanina, którego miał zaszczyt poznać osobiście. Elek, jako dowódca oddziału skierowanego przez Niemców do tłumienia Powstania Warszawskiego, odrzekł, że nie ma takiej możliwości.

Wspomniał także Jánosa Esterházy’ego, działacza mniejszości węgierskiej w przedwojennej Czechosłowacji i wielkiego przyjaciela Polaków, który ma swój pomnik w Warszawie.

Nawiązując do faktu, że dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej rok 1945 nie oznaczał końca drugiej wojny światowej, okupacji, orzekł, że ta wspólnota pamięci nie powinna zostać zaprzepaszczona. Doświadczenie, które nas łączy, pozwala nam wspólnie upominać się o prawdę – powiedział.

Omawiając okres reżimu komunistycznego, przypomniał krwawe wydarzenia 1956 roku na Węgrzech. Przywołał wiec na politechnice budapeszteńskiej, podczas którego studenci domagali się odsunięcia stalinowców od władzy i przywrócenia swobód polskim przyjaciołom pod hasłem „Wszyscy Węgrzy, chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami!”

Na zakończenie dr Nawrocki odniósł się do sytuacji, gdy wspólna historia przeradza się w pole bitwy, jak to ma miejsce w przypadku Federacji Rosyjskiej.  Gdy historia staje się problemem, to warto rozstrzygać spory na terenie rzetelnych badań naukowych, a nie emocji. Chcemy, żeby pamięć była polem negocjacji okrągłego stołu – zadeklarował.

 

Transmisja III Forum Polska–Węgry

 

 

do góry