Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odcinek 36: „Przestępczość zorganizowana w PRL” – 23 października 2021

Transmisja na kanale IPNtv, godz.15.00

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na audycję „Przestępczość zorganizowana w PRL” z cyklu „Kulisy historii”. Na ile przestępczość zorganizowana w latach 90. wyrastała z PRL-u? Z jakich środowisk wywodzili się gangsterzy i co łączyło ich z funkcjonariuszami SB oraz milicji? Jak przemiany ustrojowe i gospodarcze wpłynęły na rozwój przestępczości zorganizowanej?

Opowie o tym gość Rafała Dudkiewicza – Dawid Sawicki, reżyser serialu „Miasto gniewu”.

Premiera 23 października (sobota) o godz. 15:00 na kanale IPNtv.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Poprzednie odcinki „Kulis historii”

do góry