Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Wycieczka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce do Ojczyzny” w Nowym Jorku – 17 października 2021

Dyrektor AIPN Marzena Kruk i Helena Knapczyk, członkini Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP. Fot. R. Poboży (AIPN)
Dr Teofil Lachowicz zapowiadający projekcję. Fot. R. Poboży (AIPN)
Dyrektor AIPN Marzena Kruk podczas projekcji w Polskim Domu Narodowym. Fot. R. Poboży (AIPN)
Dyrektor AIPN Marzena Kruk, Timothy L. Kuzma z Polish Falcons of America, Tomasz Antoniak, Helena Knapczyk. Fot. R. Poboży (AIPN)
Od lewej stoją I. Korga, A. Wańczyk, M. Chrościelewski, T. Kuzma,  T. Antoniak, H. Knapczyk, M. Kruk, A. Kaponyas i R. Poboży. Fot. V. Lipińska
Projekcja filmu. Gra Alexander Kaponyas. Fot. V. Lipińska
Uroczysta msza święta w kościele św. Kazimierza w Newark. Fot. R. Poboży (AIPN)

W niedzielę, 17 października 2021, w Polskim Domu Narodowym w Nowym Jorku odbył się uroczysty pokaz zrekonstruowanego filmu „Wycieczka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce do Ojczyzny” z 1927 r. Wydarzenie, w którym wzięła udział dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, zorganizowano w związku z obchodami 100-lecia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Kazimierza w Newark, New Jersey, odprawiona pod przewodnictwem ks. dr. Andrzeja Ostaszewskiego, z udziałem gościa specjalnego – kardynała Gerharda Mullera.

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej i Instytut Pamięci Narodowej pokaz filmu uświetnili swą obecnością: Anna Wańczyk, wicekonsul RP w Nowym Jorku, oraz szefowie instytucji polonijnych – Iwona Korga, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego; Timothy L. Kuzma, prezes Polish Falcons of America; Tomasz Antoniak, p.o. komendanta SWAP i Marek Chrościelewski, prezes Polskiego Domu Narodowego w Nowym Jorku. Projekcji towarzyszył akompaniament Nicholasa Alexandra Kaponyasa, nowojorskiego pianisty z kurpiowskimi korzeniami, laureata wielu konkursów pianistycznych.  

Wydarzenie połączone było z promocją opracowanego przez AIPN wydawnictwa, zawierającego płytę z prezentowanym filmem wraz z obszernym opisem wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski w 1927 r.

Film „Wycieczka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce do Ojczyzny” jest zapisem odwiedzin Ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 r. Utrwalono na nim unikatowe obrazy miast Polski, m.in. Gdyni, Poznania, Krakowa, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane 9 lat po odzyskaniu niepodległości. Anonimowy operator uwiecznił m.in.: generałów Józefa Hallera i Mariusza Zaruskiego, działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę, a także pokazy zręcznościowe żołnierzy 15. Pułku Ułanów i 7. Pułku Strzelców Konnych na Polach Grunwaldzkich w Poznaniu oraz paradę 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu.

Oryginalna kopia filmu została sprowadzona do Polski w ramach umowy podpisanej pomiędzy SWAP i Archiwum IPN. Konserwację filmu przeprowadzono w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy współpracy pracowników IPN. Jest to bezcenny unikat historyczny, gdyż okres II wojny światowej przetrwało mniej niż 10% przedwojennych produkcji.

Ten bezcenny dokument, po uroczystej repremierze w Warszawie w grudniu 2018 r., prezentowany był na pokazach w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Wilnie.

Archiwum IPN przygotowało także wystawę poświęconą wycieczce weteranów i filmowi.

do góry