Nawigacja

Aktualności

Dyskusja „Wojna koalicyjna – ciągłość władzy (wrzesień 1939)” z nowego cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 12 października 2021

W Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki odbyła się dyskusja „Wojna koalicyjna – ciągłość władzy (wrzesień 1939)” z nowego cyklu „O podmiotowość…”. Czy po uderzeniu Niemiec na Polskę państwo polskie przestało istnieć? Jak na niemiecką i sowiecką agresję zareagowali nasi sojusznicy? Jak przebiegała ewakuacja władz, wojska i rezerw złota do Francji?

Opowiadali o tym prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska i prof. Mariusz Wołos.

Spotkanie odbyło się 12 października (wtorek) o godz. 13.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Wydarzenie na Facebooku

O cyklu:

II wojna światowa i okupacja nie przerwały prawnej ciągłości II Rzeczypospolitej i legalności jej władz. Rządowi na uchodźstwie podlegały struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wszystkie instytucje państwowe nie tylko wykonywały swoje tradycyjne obowiązki, lecz także mierzyły się z wyzwaniami czasu wojny: opieką nad uchodźcami cywilnymi i deportowanymi żołnierzami, rekrutacją do nowych formacji wojskowych, utrzymywaniem łączności z obywatelami, którzy znaleźli się pod okupacją, wreszcie – walką o miejsce Polski w obozie alianckim oraz w powojennej rzeczywistości.

O sprawie polskiej w czasie II wojny światowej rozmawiamy w ramach cyklu, który prowadzi prof. Mariusz Wołos – historyk i sowietolog.

do góry