Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” – 26 października 2021

Zapraszamy na dyskusję o książce Michała Przeperskiego „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Rozmowa odbędzie się 26 października (wtorek) o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Uczestnicy:

  • dr Michał Przeperski – autor, Instytut Historii Nauki  PAN
  • prof. dr hab. Jerzy Eisler – dyrektor Oddziału IPN w Warszawie
  • prof. Wiesław Władyka – historyk, dziennikarz, tygodnik „Polityka”

Prowadzenie: Tomasz Zapert.

Transmisja na kanale IPNtv

Wydarzenie na Facebooku

Mieczysław Franciszek Rakowski, ostatni I sekretarz KC PZPR (1989–1990), premier (1988–1989), wicepremier (1981–1985) oraz wicemarszałek Sejmu PRL (1985–1988), współtwórca i wieloletni redaktor naczelny tygodnika „Polityka” (1958–1982). Długotrwała kariera polityczna oraz nimb „liberała” czynią z niego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL. Wychowany na kujawskiej wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Był self-made manem PRL, lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy.

Ta książka to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. Rakowski jest pierwszym przywódcą PZPR, który doczekał się całościowej biografii naukowej.

do góry