Nawigacja

Aktualności

Filmy IPN nagrodzone na Festiwalu „KSF Niepokalana 2021”

„Marsz cieni”, „Wybraniec bogów”, „Grudzień Nasz i Wasz„ oraz „Marsz po prawdę. 21 maja 1971 w Szczecinie i Gdańsku” – filmy wyprodukowane przez Instytut Pamięci Narodowej zostały nagrodzone podczas XXXVI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2021”.

  • Statuetka – nagroda na Festiwalu „KSF Niepokalana 2021”
    Statuetka – nagroda na Festiwalu „KSF Niepokalana 2021”

Festiwal odbył się w dniach 17, 18, 19 września 2021 roku w Sali Środków Audiowizualnych Domu św. Józefa przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka.

Film „Marsz cieni” w reżyserii Lesława Dobruckiego zdobył I Nagrodę w kategorii „film dokumentalny fabularyzowany”. Ten przejmujący, 22-minutowy obraz przedstawia fundament, ideę organizowanego od 2008 roku Katyńskiego Marszu Cieni, który w wyjątkowy sposób przypomina o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, ludziach, którzy walcząc o wolną Polskę, zapłacili najwyższa cenę.

Drugie miejsce w kategorii filmu dokumentalnego fabularyzowanego Festiwalu „KSF Niepokalana 2021” zdobył pełnometrażowy „Wybraniec bogów” wyreżyserowany przez pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN oraz Tomasza Matuszczaka. Dokument ukazuje losy wybitnego polskiego matematyka Józefa Marcinkiewicza – ofiarę Zbrodni Katyńskiej. O jego losach opowiadają wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie, ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach.

Ex aequo trzecie miejsce w kategorii „film dokumentalny historyczny” zajęły dwa filmy stworzone w koprodukcji szczecińskiego oddziału IPN i TVP Szczecin: „Grudzień Nasz i Wasz”, w reżyserii Joanny Pieciukiewicz, opowiadający o buncie robotników z Grudnia ’70, oraz „Marsz po prawdę. 21 maja 1971 w Szczecinie i Gdańsku”, reżyserowany przez Monikę Kwasigroch i Edytę Strub.

Filmy „Marsz cieni”, „Wybraniec bogów” oraz „Grudzień Nasz i Wasz” będzie można zobaczyć na XIII Festiwalu Filmowym NNW, który rozpoczyna się już 29 września 2021 w Gdyni. Serdecznie zapraszamy!

do góry