Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

80. rocznica śmierci Heleny Marusarzówny, kurierki tatrzańskiej

80. rocznica śmierci Heleny Marusarzówny. Fot. IPN
80. rocznica śmierci Heleny Marusarzówny. Fot. IPN
80. rocznica śmierci Heleny Marusarzówny. Fot. IPN

12 września 2021 r., w 80. rocznicę śmierci Heleny Marusarzówny, znakomitej narciarki, kurierki tatrzańskiej, działaczki konspiracji niepodległościowej, odznaczonej pośmiertnie Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari, dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał złożył kwiaty na grobie bohaterki na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Pochodziła z ubogiej, góralskiej rodziny. Już w dzieciństwie startowała w zawodach narciarskich, które organizował dla najmłodszych Kornel Makuszyński. Gdy dorosła, wstąpiła do sekcji narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem. Siedmiokrotnie zdobyła tytuł mistrzyni polski w narciarstwie alpejskim. Wybuch wojny przerwał jej karierę.

Marusarzówna, podobnie jak jej rodzeństwo, wstąpiła do ruchu oporu. Jako kurierka pokonywała trasę z Zakopanego do Budapesztu, przekazując materiały dla Polskiego Państwa Podziemnego. W marcu 1940 r. została zatrzymana przez słowacką służbę graniczną i przekazana Niemcom. Była  torturowana, lecz nie zdradziła współtowarzyszy. Zapłaciła najwyższą cenę – 12 września 1941 r. Niemcy rozstrzelali ją w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Miała tylko 23 lata. W 1958 szczątki bohaterki przewieziono do Zakopanego i pochowano na Pęksowym Brzyzku.

do góry