Nawigacja

Aktualności

Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – Jastrzębie-Zdrój, 3 września 2021

  • Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
    Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
  • Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
    Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

3 września 2021 r. w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego (pl. im. Tadeusza Jedynaka), gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

* * *

3 września 1980 r. o godz. 5.45 został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju: „Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 3 września 1980 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy”.

Ze strony MKS „Protokół...” sygnowali: Jarosław Sienkiewicz (przewodniczący), Stefan Pałka i Tadeusz Jedynak (wiceprzewodniczący), Jan Jarliński, Piotr Musiał, Andrzej Winczewski, Marian Kosiński, Roman Kempiński, Mieczysław Sawicki, Kazimierz Stolarski, Ryszard Kuś, Wacław Kołodyński, Władysław Kołduński, Grzegorz Stawski; ze strony rządowej: wicepremier Aleksander Kopeć, z-ca członka Biura Politycznego i sekretarz KC PZPR Andrzej Żabiński, minister górnictwa Włodzimierz Lejczak, sekretarz KW PZPR w Katowicach Wiesław Kiczan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa Mieczysław Glanowski, I z-ca wojewody katowickiego Zdzisław Gorczyca, rektor Politechniki Śląskiej Jerzy Nawrocki.

Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel (w intencji przedstawicieli władz zapis dotyczył jedynie górników, ale w tekście porozumienia jasno tego nie zaznaczono, co spowodowało na początku 1981 r.  konflikt o wolne soboty). Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

Zapraszamy do obejrzenia spotkania online z cyklu „Śląsk od morza do morza” o zbuntowanym regionie NSZZ „Solidarność” na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim (retransmisja na kanale IPNtv). W dyskusji o książce Jana Jurkiewicza i Łukasza Kobieli „Jedna dekada – trzy epoki“ uczestniczyli: dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Karol Chwastek – Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, dr Katarzyna Wilczok – Uniwersytet Śląski w Katowicach i Przemysław Miśkiewicz – producent filmu, Stowarzyszenie Pokolenie.

NSZZ „Solidarność” na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim – cykl Śląsk od morza do morza [DYSKUSJA]

do góry