Nawigacja

Aktualności

80. rocznica mordu na Żydach w Jedwabnem – Jedwabne, 10 lipca 2021

  • 80. rocznica mordu w Jedwabnem. Fot. A. Piekarska IPN Białystok
  • 80. rocznica mordu w Jedwabnem. Fot. A. Piekarska IPN Białystok

10 lipca 2021 r. przypada 80. rocznica mordu w Jedwabnem. By upamiętnić zamordowanych żydowskich mieszkańców tego miasteczka delegacja Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w składzie: Katarzyna Opacka - prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Paweł Kornacki - historyk  z oddziałowego Biura Badań Historycznych – zajmujący się problematyką żydowską i Marek Kawczyński - pracownik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa złożyła kwiaty pod pomnikiem w Jedwabnem upamiętniającym żydowskie ofiary.

W związku z rocznicą odbyła się w Warszawie konferencja naukowa IPN  podczas której Paweł Kornacki zaprezentował referat pt. „Jedwabne a inne zajścia i prowokacje antyżydowskie w Łomżyńskiem. Analiza porównawcza” oraz wziął udział w dyskusji panelowej historyków.

 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku  przygotowało  materiały edukacyjne Bezirk Białystok w formie #kluczadohistorii przedstawiające zbrodnie niemieckie na terenie województwa białostockiego w czasie II wojny światowej. IPN zorganizował Przystanek Historia Białystok dotyczący okupacji niemieckiej na terenie Bezirk Białystok. Zaplanowano też (od początku roku szkolnego)  warsztaty z nauczycielami i młodzieżą w podlaskich szkołach dotyczące zbrodni niemieckich dokonanych na Polakach i Żydach.

Pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i  Męczeństwa IPN w Białymstoku złożyli kwiaty w 11 miejscach na terenie województwa podlaskiego i części województwa mazowieckiego, gdzie upamiętniono Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

do góry