Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odcinek 18: „Józef Mackiewicz. Narodowość – antykomunista” – 12 czerwca 2021

Retransmisja na kanale IPNtv

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Józef Mackiewicz. Narodowość – antykomunista” z cyklu „Kulisy historii”.

Jak kształtował się światopogląd Józefa Mackiewicza? Co było głównym tematem jego twórczości literackiej? Dlaczego powieści i publicystyka Mackiewicza budziły tyle kontrowersji?

Gościem Rafała Dudkiewicza był prof. Grzegorz Łukomski, autor książki „Józef Mackiewicz (1902-1985). Intelektualista u źródeł antykomunizmu ideowego”.

Transmisja na kanale IPNtv odbyła się 12 czerwca 2021 (sobota), godz. 15.00

 

 

* * *

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Poprzednie odcinki „Kulis historii”

do góry