Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu o Archiwum IPN – 26 maja 2021

Audycja została wyemitowana o godz. 19.30 na antenie Programu I Polskiego Radia

  • Przystanek Historia radio

Archiwum IPN to nie tylko akta

Od ponad dwudziestu lat do akt Instytutu Pamięci Narodowej dostęp mają badacze. Dziś nie może być bowiem mowy o rzetelnej pracy historyka zajmującego się najnowszą historią Polski bez skorzystania z archiwaliów IPN. 

Obecnie Archiwum IPN prowadzi projekty:

Wszystkie gromadzone przez IPN pamiątki mają niezwykłą wartość, nie tylko sentymentalną. Ważnym zadaniem jest, by je zabezpieczyć przed zniszczeniem, aby dzięki nim opowiadać koleje losu ich właścicieli.

Udostępnianie dokumentów IPN w formie online

Archiwum IPN uruchomiło platformę pliki.ipn.gov.pl, umożliwiającą udostępnianie archiwaliów on-line. Z udostępniania online korzystać będą mogły osoby, którym dokumenty udostępniane są w celu prowadzenia badań naukowych oraz publikacji materiału prasowego. – W ostatnim czasie uruchomiliśmy aplikację, która pozwala nam udostępnić materiały archiwalne zgromadzone w naszym zasobie w formie online – mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

Warunkiem udostępnienia dokumentów jest złożenie odpowiedniego wniosku. – Osoby uprawnione m.in. naukowcy, dziennikarze muszą złożyć wniosek, aplikować o konkretne materiały – wyjaśnia gość audycji. – Jeżeli mają one formę zdigitalizowaną, to w ciągu 24–48 godzin zainteresowani otrzymują link z materiałami. W sytuacji, gdy dokumenty nie mają wersji cyfrowej, to uruchamiamy machinę, przygotowujemy takie pliki i udostępniamy dokumenty zainteresowanym – dodaje. 

Warsztaty dla nauczycieli 

Archiwum IPN coraz bardziej się otwiera. Jedną z form tego otwarcia są warsztaty archiwalne dla nauczycieli realizowane wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli od roku 2016. – Co roku odbywają się co najmniej dwie takie sesje. W każdym semestrze przygotowujemy nauczycieli, pracujemy bezpośrednio na naszym zasobie – mówi Marzena Kruk. – Nie kończymy tego naszego otwarcia tylko dla nauczycieli, ale zapraszamy też uczniów, studentów. Raz w roku organizujemy dni otwarte – informuje.

Ponadto w audycji:

  • Mieczysław Bekker – Polak, który pomógł badać obiekty w Kosmosie – projekt „Giganci nauki”.  Gościem programu był prof. Bolesław Orłowski.
  • Książka Walki powietrzne w obrazach – opowiedział o niej autor albumu Piotr Górka. W albumie znajdują się reprodukcje obrazów olejnych, na których autor przedstawia głównie historię Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Przez prawie trzydzieści lat ich tworzenia korzystał z pomocy i rad polskich lotników, weteranów II wojny światowej. Swoje płótna powielał litograficznie i drukował w niskich, ekskluzywnych nakładach. Odbitki te, własnoręcznie sygnowane przez wielu asów polskiego lotnictwa, są swoistym śladem historycznym. Każdy z zaprezentowanych w albumie obrazów znalazł się w odrębnym rozdziale zawierającym zarówno opis faktów historycznych – walk powietrznych przedstawionych na płótnach, jak i informacje na temat okoliczności powstawania dzieł i prywatnych kontaktów autora z bohaterami II wojny światowej lub ich potomkami.​
  • Było/będzie – czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz propozycje artykułów na portalu przystanekhistoria.pl. Zaprasza redaktor naczelny portalu dr Rafał Leśkiewicz.

POSŁUCHAJ AUDYCJI

Poprzednia audycja: „Przystanek Historia”, 12 maja 2021

Odcinki archiwalne na portalu przystanekhistoria.pl

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

do góry