Nawigacja

Aktualności

Film „1970”, koprodukowany przez IPN, uhonorowany Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu Visions du Reél

  • Film „1970” - plakat
    Film „1970”

Film dokumentalny „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego, wyprodukowany w 2020 r. przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, został w miniony weekend uhonorowany ex aequo Specjalną Nagrodą Jury podczas szwajcarskiego festiwalu Visions du Reél, jednego z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie (15-25 kwietnia 2021).

„1970” to wyjątkowy film dokumentalny opowiadający historię protestów i strajków robotniczych, które miały miejsce na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., pokazaną z perspektywy komunistycznych oprawców. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie.

Najbliższą okazją do zobaczenia filmu będzie Krakowski Festiwal Filmowy, który odbędzie się w dniach 31maja – 6 czerwca 2021 r.

Trailer: https://vimeo.com/521802893

do góry