Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online „Listy z Dachau” – Poznań, 27 kwietnia 2021

Z okazji przypadającego 29 kwietnia Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej zapraszamy na dyskusję o książce „Listy z KL Dachau Wiktora Jacewicza SDB”. KL Dachau pod Monachium jest symbolem martyrologii polskiego duchowieństwa w latach 1939–1945. Niemcy zamęczyli tam ogółem 1034 duchownych, w tym aż 868 Polaków.

Jakie były kulisy powstania książki i kim był jej bohater? Jakie znaczenie dla badań nad problematyką martyrologii Polaków w trakcie II wojny światowej ma prezentowana dziś książka? Na czym polegała specyfika KL Dachau? Jak można ocenić znaczenie prezentowanej dziś książki, jak i jej podobnych, dla procesu upamiętniania polskich ofiar III Rzeszy? Czy, a jeśli tak to w jaki sposób w Niemczech upamiętnia się ofiary KL Dachau?

O wydawnictwie poznańskiego oddziału IPN pt. „Listy z KL Dachau Wiktora Jacewicza SDB” rozmawiają:

  • Jan M. Malkiewicz – Konsul Generalny RP w Monachium
  • dr Rafał Sierchuła – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu (współredaktor publikacji)
  • ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB – Dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej. (redaktor publikacji)
  • Prowadzenie: dr hab. Konrad Białecki – prof. UAM, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W programie wykorzystano dokumentację fotograficzną i archiwalną pochodzącą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej.

Omawiana książka przedstawia niepublikowaną dotąd korespondencję (87 listów) kleryka Wiktora Jacewicza (salezjanina) do siostry, wysyłaną z obozu koncentracyjnego KL Dachau. Autor przebywał w nim w latach 1941–1945. Pomimo obozowej cenzury stanowią one jedno z ważnych źródeł martyrologii polskiego duchowieństwa podczas II wojny światowej i są interesujących świadectwem ukazującym życie codzienne polskich więźniów w niemieckim obozie, który został założony w 1933 r.

 

do góry