Nawigacja

Aktualności

Nie żyje Elsa Anca-Barbuş

19 kwietnia 2021 zmarła w Bukareszcie w wieku 93 lat Elsa Anca-Barbuş, była działaczka antykomunistyczna i niepodległościowa, prześladowana przez reżim totalitarny w Rumunii

  • Elsa Anca-Barbuş. Fot. Archiwum NNW
    Elsa Anca-Barbuş. Fot. Archiwum NNW

Elsa Anca-Barbuş była z zawodu lingwistką i tłumaczką. W latach 40. ona i jej późniejszy mąż Ioan Barbuş byli działaczami Partii Narodowo-Chłopskiej, która sprzeciwiała się sowietyzacji Rumunii. Partię tę rozwiązano, gdy po sfałszowanych wyborach władzę objęli komuniści. Ioan Barbuş, a także ojciec Elsy Victor Anca zostali skazani na wieloletnie więzienie.

Od lat 60. aż do upadku komunizmu, mimo nieustannej inwigilacji przez Securitate Elsa Anca-Barbuş i jej mąż byli zaangażowani w działalność antykomunistyczną, a ich mieszkanie stało się  miejscem spotkań rumuńskich opozycjonistów.  Byli także aktywnymi członkami zdelegalizowanego przez władze Kościoła greckokatolickiego oraz przekazywali na Zachód informacje o represjach i prześladowaniach w Rumunii. 

Przedmiotem ich fascynacji była Polska, zwłaszcza „Solidarność” i postać papieża Jana Pawła II. Ich córka Anca Maria Cernea, która pod wpływem matki nauczyła się polskiego, jest promotorką naszej kultury w Rumunii. To właśnie ona w 2019 roku odebrała z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka nagrodę „Drzwi do wolności”, przyznaną jej rodzicom podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Dr Anca-Maria Cernea odbiera z rąk prezesa IPN dr. Jarosława Szarka nagrodę „Drzwi do wolności” przyznaną jej rodzicom Elsie Ance-Barbus oraz Ioanowi Barbusowi
podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Fot. z archiwum NNW

 

 

do góry