Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Premiera filmu animowanego dla najmłodszych „Kasztanka” – 26 marca 2021

26 marca 2021 roku w „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się konferencja prasowa online, podczas której przedstawiony został projekt edukacyjny Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?  Zaprezentowano także najnowszy film „Kasztanka”. W wydarzeniu wziął udział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  

Premiera online odbyła się 26 marca (piątek) o godz. 11.00 na kanałach Przystanek Historia oraz IPNtv w serwisie YouTube.

Retransmisja konferencji prasowej IPN na kanale IPNtv

Wydarzenie na Facebooku

Film „Kasztanka"

* * *

Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?  to cykl 5 warsztatów edukacyjnych (Baśka Murmańska, Kasztanka, Królik Berliński, Orzeł Biały i Miś Wojtek) dla dzieci z klas I-III. Ich bohaterami są zwierzęta, których losy wpisały się w ważne wydarzenia w historii Polski i Europy. Cykl zadebiutował w ofercie edukacyjnej „Przystanku Historia”  w roku szkolnym 2016/2017 i od początku cieszył się ogromną popularnością – co roku był prowadzony ponad 150 razy. Entuzjastyczne opinie uczniów i nauczycieli zachęciły edukatorów do przygotowania serii filmów animowanych, które przybliżają wydarzenia z historii Polski z perspektywy słynnych zwierząt. Poszczególnym filmom towarzyszą karty pracy, które utrwalają zdobytą wiedzę.

W maju 2018 r., w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zaprezentowaliśmy „Baśkę Murmańską”. Tytułowa bohaterka była polarną niedźwiedzicą, „córka regimentu” Murmańczyków. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie parady na pl. Saskim przywitała się z Józefem Piłsudskim, podając mu łapę. Oglądając animację, dzieci poznają historię walki o niepodległość Polski.

Wojtek, czyli kolejny słynny niedźwiedź, w czasie II wojny światowej trafił do armii dowodzonej przez gen. Władysława Andersa, gdzie oficjalnie został żołnierzem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – otrzymał nawet stopień kaprala. W filmie „Niedźwiedź Wojtek”, który zadebiutował „na ekranach” w kwietniu 2020 r., miś opowiada o losach Polaków deportowanych do ZSRR, formowaniu się polskiej armii i jej szlaku bojowym z Bliskiego Wschodu aż pod Monte Cassino.

Bohaterką i narratorką najnowszego filmu z serii Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? jest „Kasztanka”, czyli ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. Urodziła się w małopolskim majątku Czaple Małe, własności rodziny Romerów. W 1914 r. Maria Romer podarowała strzelcom I Kompanii Kadrowej kilka koni, a wśród nich jasnokasztanową klacz, którą zachwycił się Józef Piłsudski. Kasztanka – bo tak nazwał ją komendant – choć bała się wystrzałów, nie znosiła huku i tłumów, dzielnie towarzyszyła mu w bojach Legionów. Oglądając animację, dzieci poznają historię walk o niepodległość Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej. Kasztanka opowiada o Bitwie Warszawskiej, przybliża sylwetki najważniejszych postaci i wyjaśnia, dlaczego to starcie miało tak wielkie znaczenie – nie tylko dla Polski, lecz także całej Europy. Premiera „Kasztanki” towarzyszy obchodom 100. rocznicy traktatu ryskiego, który oficjalnie zakończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał polską granicę na wschodzie.

W przygotowaniu jest kolejny film „Sambo”, poświęcony najważniejszym osiągnięciom II Rzeczypospolitej. Opowie o nich dog arlekin należący do Eugeniusza Bodo, jednego z najsłynniejszych aktorów dwudziestolecia międzywojennego.

Kontakt dla mediów:

Barbara Pamrów – zastępca naczelnika CE IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie
barbara.pamrow@ipn.gov.pl
tel.: 797 944 230

 • Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Barbara Pamrów, zastępca naczelnika CE IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie podczas premiery filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Barbara Pamrów, zastępca naczelnika CE IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie podczas premiery filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN podczas premiery filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN podczas premiery filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Premiera filmu „Kasztanka” – 26 marca 2021. Fot. Piotr Życieński (IPN)
do góry