Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odcinek 5: Wokół „Atlasu podziemia niepodległościowego” – 13 marca 2021

Transmisja na kanale IPNtv

„Przystanek Historia” – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki  w Warszawie zaprasza na audycję Wokół Atlasu podziemia niepodległościowego z cyklu Kulisy historii. Gościem Rafała Dudkiewicza będzie prof. Rafał Wnuk – współautor publikacji.

Transmisja 13 marca (sobota) o godz. 15:00 na kanale IPNtv

 

 

Atlas prezentuje zasięg i struktury organizacji konspiracyjnych oraz zbrojną aktywność polskiej partyzantki powojennej. Za początkowy moment kształtowania się tej konspiracji uznano styczeń 1944 r. – początek ofensywy sowieckiej, której skutkiem było wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie II RP. Data końcowa to grudzień 1956 r., symboliczny moment „wyjścia z lasu” ukrywających się żołnierzy podziemia. Oprócz wizualizacji kartograficznej Atlas zawiera część opisową oraz ikonograficzną.

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Poprzednie odcinki „Kulis historii”

 

 

 

do góry