Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odcinek 4: Wyzwolenie czy zniewolenie? – 6 marca 2021

Retransmisja na kanale IPNtv

  • „Kulisy historii”, odcinek 4: Wyzwolenie czy zniewolenie? – 6 marca 2021
    „Kulisy historii”, odcinek 4: Wyzwolenie czy zniewolenie? – 6 marca 2021

„Przystanek Historia” – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki  w Warszawie zaprasza do obejrzenia rozmowy Wyzwolenie czy zniewolenie? z cyklu „Kulisy historii”. Gościem Rafała Dudkiewicza był dr Maciej Korkuć.

Koniec II wojny światowej i niemieckiej okupacji nie przyniósł Rzeczypospolitej wolności. Zajęta przez Armię Czerwoną i politycznie podporządkowana Sowietom nie mogła się odrodzić jako niepodległe państwo. W „wyzwolonej” Polsce sowieccy żołnierze zachowywali się jak w podbitym kraju, a komunistyczne władze dążyły do objęcia kontrolą każdej sfery życia.

Retransmisja na kanale IPNtv

 

* * *

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Poprzednie odcinki „Kulis historii”

do góry