Nawigacja

Aktualności

40. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – konferencja popularnonaukowa

W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich oraz 40. rocznicą powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował konferencję naukową on-line. Odbyła się ona 19 lutego 2021 r. na kanale YouTube/IPNtvKonferencje i facebook.com/IPN.Rzeszow.

  • 40. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – konferencja popularnonaukowa
    40. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – konferencja popularnonaukowa

Konferencję otworzył dr Dariusz Iwaneczko  dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  w Rzeszowie, a poprowadziła ją Katarzyna Gajda-Bator asystent prasowy. Prelegentami byli historycy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie:

  • Tomasz Bereza „Złowrogi cień kołchozu. Podkarpaccy chłopi wobec kolektywizacji”
  • dr Bogusław Wójcik „Strajki i porozumienia w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie jako etap w dążeniu środowisk wiejskich do utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych”
  • dr hab. Mariusz Krzysztofiński „Biskup Ignacy Tokarczuk i duchowieństwo diecezji przemyskiej wobec NSZZ RI „Solidarność"
  • dr Marcin Bukała „Miejsce strajków chłopskich i porozumień w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie w historii polskiego ruchu ludowego”.

W czasie konferencji zastanawiano się m.in. nad znaczeniem strajków i porozumień dla regionu, Polski i historii ruchu ludowego.

Transmisja na kanale IPNtv Konferencje, 19 lutego 2021 (piątek), godz. 10.00.

 

 

do góry