Nawigacja

Aktualności

Premiera internetowa filmu „Kotwicz. Ostatni Komendant” – Szczecin, 18 lutego 2021

Film opowiada historię ppłk. Macieja Kalenkiewicza, legendarnej postaci polskiego podziemia niepodległościowego, współtwórcy lotniczej łączności z krajem, koncepcji cichociemnych i polskich wojsk spadochronowych, oficera Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych

  • 1200x628

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski. W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia, z tej okazji na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL polecamy film dokumentalny „Kotwicz. Ostatni Komendant”, zrealizowany dla Oddziału IPN w Szczecinie przez Grzegorza Kaźmierczaka, Michała Matysa, Borysa Panfila.

W 1939 r. „Kotwicz” był zastępcą majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później m.in. współtwórcą lotniczej łączności z krajem, koncepcji cichociemnych i polskich wojsk spadochronowych, planu powstania powszechnego, instruktorem i autorem lub współautorem instrukcji bojowych. Był też jednym z ponad trzystu elitarnych żołnierzy Armii Krajowej, zrzuconych do okupowanej Polski, a w 1944 r. ostatnim komendantem Nowogródzkiego Okręgu AK, obrońcą „straconego posterunku” na Kresach Wschodnich i autorem operacji wyzwolenia Wilna „Ostra Brama”. Z wykształcenia Kalenkiewicz był saperem i inżynierem, absolwentem Oficerskiej Szkoły Inżynierii, którą ukończył w październiku 1927 r. Po przewrocie majowym przeniesiony służbowo na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w 1935 r. uzyskał dyplom inżyniera urządzeń i komunikacji miejskich. Do Wyższej Szkoły Wojennej został przyjęty w styczniu 1938 r. z pierwszą lokatą na 800 kandydatów, naukę przerwał początek wojny. Tytuł oficera dyplomowanego uzyskał pośmiertnie. „Kotwicz” poległ ze swoimi żołnierzami w sierpniu 1944 roku we wsi Surkonty w walce z NKWD. Tam też są pochowani na niewielkim cmentarzu wojskowym.

Film

 

Zapowiedzi

Broszury do pobrania

  • 166-111681_m
    166-111681_m
  • 1-554474
    1-554474

 

do góry