Nawigacja

Aktualności

Film IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać” kandydatem do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny

Dokument w reżyserii Katarzyny Underwood to wstrząsająca opowieść świadków przesyconego okrucieństwem ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, popełnionego przez członków ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych. Film dostępny jest na kanale IPNtv.

Film wyprodukowany przez IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać” został oficjalnie kandydatem do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

To zapis rozmów Katarzyny Underwood (IPN Gdańsk) z osobami ocalałymi z ludobójstwa na Wołyniu. Opowiada o tym, czym jest ludzkie cierpienie, jak głęboko sięga żal po stracie bliskich oraz najważniejsze, czy można wybaczyć sprawcom? Czy można przestać przywoływać w głowie straszliwe obrazy z ludobójstwa?

– Film pokazuje historie ludzi, którzy do dziś zmagają się z wielką traumą. To wyznania osób, które wciąż żyją z myślą, że zbezczeszczone szczątki ich bliskich pomimo upływu 78 lat, ciągle leżą w dołach śmierci, w studniach, na śmietniskach. Dziś w roku 2021 Polska wciąż niczym Antygona spogląda w stronę Ukrainy pragnąc jedynie pogrzebać swoich zmarłych – podkreśla autorka.

Produkcja zawiera archiwalne fotografie osób zamordowanych na Wołyniu w latach 1942-1943, całość obrazu dopełnia muzyka Krzesimira Dębskiego.

 

do góry