Nawigacja

Aktualności

90. urodziny Adama Macedońskiego, Kustosza Pamięci Narodowej

  • Adam Macedoński. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)
    Adam Macedoński. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)

IPN składa serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności Adamowi Macedońskiemu, krakowskiemu artyście i działaczowi niepodległościowemu, który 29 stycznia 2021 r. obchodzi 90. urodziny.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych i znany rysownik pochodzi ze Lwowa, ale od 1939 r. związany jest z Krakowem. Przez wiele dziesięcioleci publikował satyryczne rysunki, wiersze i krótkie utwory prozatorskie m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Przekroju”, „Szpilkach” i „Tygodniku Powszechnym”.

Od wczesnej młodości poświęcił się walce o niepodległą Polskę. Działał w wielu organizacjach opozycyjnych. W 1960 r. uczestniczył w obronie Krzyża Nowohuckiego, założył w Krakowie Międzynarodowe Studio Folk Songu, propagujące prawa człowieka. W latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, Studenckim Komitetem Solidarności, Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a później z Konfederacją Polski Niepodległej. W 1978 r. założył Instytut Katyński, wydający konspiracyjnie „Biuletyn Katyński”. Został internowany w stanie wojennym.

W 2011 r. IPN wyróżnił go zaszczytnym tytułem Kustosza Pamięci Narodowej. Z kolei w 2014 r. krakowski samorząd nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

do góry