Nawigacja

Aktualności

Dyskusja „Śląsk 1945 – zbrodnia bez kary. Działalność Armii Sowieckiej i polskich komunistów na Górnym Śląsku” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – 29 stycznia 2021

Retransmisja na IPNtv

„Przystanek Historia” – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zaprasza na dyskusję online „Śląsk 1945 – zbrodnia bez kary. Działalność Armii Sowieckiej i polskich komunistów na Górnym Śląsku” z cyklu „Śląsk od morza do morza”.

W rozmowie udział wzięli:

  • dr Aleksandra Fudala-Barańska – współautorka filmu „Tragedia Górnośląska”
  • dr Dariusz Węgrzyn – historyk, Oddział IPN w Katowicach

Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski

Spotkanie odbyło się bez udziału publiczności.

Retransmisja na kanałach Przystanek Historia oraz IPNtvPL.

 

 

W latach 1945–956 komunistyczne władze polskie i sowieckie prowadziły represyjne działania wobec mieszkańców Górnego Śląska: zabójstwa, gwałty, przesiedlenia, aresztowania i zesłania do obozów pracy. Co najmniej 40 tys. cywilów, głównie mężczyzn w wieku 17– 55 lat, internowano i deportowano na roboty przymusowe m.in. do Zagłębia Donieckiego i Republiki Komi. Bardzo ciężkie warunki pracy i życia w obozach sprawiły, że wiele górnośląskich rodzin utraciło swoich najbliższych, nie znając nawet miejsca ich pochówku.

Dopełnieniem tragedii była rabunkowa polityka Armii Czerwonej. Żołnierze sowieccy traktowali zakłady przemysłowe jak łup wojenny, demontując i wywożąc wyposażenie hut, elektrowni, kopalń i warsztatów kolejowych oraz demolując to, czego nie dało się ukraść. Wszystko to sprawiło, że w powojenną rzeczywistość mieszkańcy Górnego Śląska wchodzili ze zdewastowanym mieniem oraz zdziesiątkowaną przez Niemców i Sowietów ludnością.

  • Plakat_IPN_Slaska_Lipski_01-2021_Net
do góry