Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb Waldemara Chrostowskiego, kierowcy bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Warszawa, 19 stycznia 2021

8 stycznia 2021 r., w wieku 79 lat, zmarł Waldemar Chrostowski, przyjaciel i kierowca bł. ks. Jerzego Popiełuszki, świadek jego porwania przez Służby Bezpieczeństwa, działacz NSZZ „Solidarność”.

  • Pogrzeb Waldemara Chrostowskiego, kierowcy bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Warszawa, 19 stycznia 2021. Fot. A. S. Lewandowski (IPN)
    Pogrzeb Waldemara Chrostowskiego, kierowcy bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Warszawa, 19 stycznia 2021. Fot. A. S. Lewandowski (IPN)

Waldemar Chrostowski był organizatorem związku zawodowego „Solidarność” w największej bazie paliwowej w Polsce, w Mościskach pod Warszawą. W grudniu 1981 r. wraz z wykładowcami uczelni Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej uczestniczył w strajku studentów i podchorążych. To właśnie on zaprosił księdza Jerzego Popiełuszkę do modlitewnego wsparcia strajkujących.

19 października 1984 r., tuż po uprowadzeniu przez oficerów Służby Bezpieczeństwa, zdał relację ks. Józefowi Nowakowskiemu na temat szczegółów porwania kapelana "Solidarności" . Dzięki jego zeznaniom udało się zidentyfikować sprawców morderstwa na ks. Popiełuszce.

Mszę pogrzebową w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odprawił ks. Jan Sikorski, a koncelebransem był wspomniany ks. Józef Nowakowski.

Waldemar Chrostowski został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W imieniu Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka, kwiaty na jego grobie złożył pracownik Biura Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN, Adam Stefan Lewandowski.

Więcej na temat porwania ks. J. Popiełuszki na stronie IPN biogramy.ipn.gov.pl.

 

 

do góry