Nawigacja

Aktualności

Znamy książki nominowane do tytułu najlepszej książki historycznej 2020

Internauci i jurorzy wyłonili publikacje historyczne nominowane do nagrody w ramach plebiscytu Historia Zebrana. Wśród nich znajduje się aż 9 książek IPN.

Celem konkursu i plebiscytu Historia zebrana jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Wyboru dokonują internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy: publicyści historyczni, naukowcy, recenzenci książek oraz redaktorzy serwisów Histmag.org i Granice.pl. Do tegorocznej edycji nominowano 9 książek wydanych przez IPN, które prezentujemy poniżej.

W kategorii „W rolach głównych”:

W pierwszej kategorii nominowane zostały publikacje, biografie i wspomnienia, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub głęboko przez nią doświadczonych.

W kategorii „Okiem badacza”

W tej kategorii zostały nominowane książki historyczne wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków: zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

W kategorii „Historia niebanalna”

Kolejna kategoria obejmuje książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień oraz publikacje popularyzujące wiedzę historyczną i książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

do góry