Nawigacja

Aktualności

Ogłaszamy nowe edycje konkursów „Policjanci w służbie historii” i „Żołnierze w służbie historii” – skierowanych do uczniów klas mundurowych szkół średnich

 

„Policjanci w służbie historii” – konkurs adresowany jest do uczniów klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią policji, sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom, oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.

„Żołnierze w służbie historii” – konkurs jest adresowany do uczniów klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Oręża Polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią, sylwetki żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom, oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.

Główną nagrodą w konkursach jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do historycznych miejsc pamięci. Do tej pory laureaci byli na Kresach (Białoruś, Ukraina), odwiedzili Katyń, Smoleńsk i Miednoje w Rosji, a także Drezno, Norymbergę i Dachau w Niemczech oraz m.in. Monte Cassino we Włoszech. W 2020 roku, niestety, z powodu pandemii Covid-19 nie udało się zorganizować wyjazdu. Laureaci otrzymali ekwiwalent nagrody.

Do tej pory w obu konkursach udało się upamiętnić 139 lokalnych bohaterów: 110 policjantów i 29 żołnierzy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach i do zapoznania się z ich nowymi regulaminami dostępnymi na stronach:

W razie pytań zachęcamy do kontaku: maryla.szczupak@ipn.gov.pl

  • plakat
    plakat
  • plakat
    plakat
do góry