Nawigacja

Aktualności

Archiwum IPN – Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

8 lipca 2020 roku w związku z rocznicą Zbrodni Wołyńskiej, odbyła się premiera nowej wersji portalu IPN zbrodniawolynska.pl.

Strona została wzbogacona o zakładkę Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej oraz interaktywną mapę, na której prezentowane są miejsca zbrodni powiązane z danymi osób w nich zamordowanych oraz informacjami o wydarzeniach Rzezi Wołyńskiej.

Prace nad internetową Bazą Ofiar rozpoczęto w 2019 r. z inicjatywy Archiwum IPN oraz gdańskiego i lubelskiego oddziału Instytutu. Za koordynację przedsięwzięcia odpowiada Karol Lisiecki z Odziałowego Archiwum IPN w Gdańsku.

Pracownicy pionu archiwalnego zaangażowani w projekt przeprowadzili dziesiątki kwerend, a także, kontaktując się z żyjącymi jeszcze świadkami zbrodni lub ich rodzinami, zebrali liczne relacje na temat przebiegu wydarzeń w poszczególnych miejscowościach.

Baza ma charakter interaktywny – osoby z niej korzystające mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

W bieżącym roku zakończono pierwszy etap i udostępniono w bazie  informacje dotyczące województwa wołyńskiego. W kolejnych etapach baza będzie sukcesywnie uzupełniana o dane dotyczące pozostałych województw II RP. Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, w 80. rocznicę ludobójstwa.

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

 

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej gromadzi, ewidencjonuje, przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia dokumenty zbrodni z lat 1917–1990 oraz dokumenty ukazujące fakty i okoliczności dotyczące losów Narodu Polskiego w latach 1939–1990 i informujące o poniesionych ofiarach i wyrządzonych szkodach, wydaje na ich podstawie uwierzytelnione odpisy, wypisy, wyciągi i reprodukcje przechowywanych dokumentów.

Ponadto IPN gromadzi materiały archiwalne pozyskane w formie oryginalnych dokumentów, kopii lub na nośnikach elektronicznych od instytucji prowadzących archiwa z innych państw, polskich instytucji emigracyjnych i polonijnych oraz osób prywatnych z kraju i zagranicy.

do góry