Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce: „Powroty minionego czasu. Zagnieżdżone w pamięci wspomnień” ks. prof. Zygmunta Zielińskiego – Szczecin, 19 listopada 2020

Wspomnienia ks. prof. Zygmunta Zielińskiego to szczegółowy zapis jego dotychczasowego życia. Znajdziemy w nich odwołanie do czasów dzieciństwa, II wojny światowej, posługi duszpasterskiej i pracy naukowej. Publikacja ukazuje również meandry pracy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, odsłania kulisy licznych zagranicznych podróży, ukazuje relacje z rzeszą studentów i środowiskiem naukowym.

  • 1200x628

Na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL polecamy dyskusję online wokół książki „Powroty minionego czasu. Zagnieżdżone w pamięci wspomnień” ks. prof. Zygmunta Zielińskiego.

Ks. prof. Zygmunt Zieliński to jeden z najważniejszych znawców historii Kościoła katolickiego. Autor ponad 900 publikacji. Wychowawca wielu pokoleń badaczy, którzy w swojej karierze naukowej starają się wiernie realizować idee mistrza. Ta nietuzinkowa postać zaprasza  do lektury historii swojego życia. Rozpoczyna od dzieciństwa i lat młodości, naznaczonych trudnym okresem II wojny światowej. Opowiada o pierwszych kontaktach z Urzędem Bezpieczeństwa. Ukazuje czym jest kapłańskie powołanie. Omawia trudy i radości pełnienia posługi duszpasterskiej i wprowadza na naukowe salony Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego wspomnienia  to również historia wielu podróży, międzynarodowych kontaktów i przekaz tego, co w życiu codziennym i naukowym jest najważniejsze. Jego życie i twórczość ma do dziś wpływ na działalność kapłanów i osób świeckich, którzy obecnie pełnią swoją posługę i służą Kościołowi katolickiemu na Pomorzu Zachodnim.  

W dyskusji o tym niezwykłym kapłanie udział wzięli:

  • ks. dr Tadeusz Ceynowa – kapłan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej; dyrektor archiwum diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej; wychowanek ks. prof. Zygmunta Zielińskiego.
  • dr hab. Rafał Łatka – pracownik Biura Badan Historycznych IPN w Warszawie, Koordynator Centralnego Projektu Badawczego „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989” oraz redaktor i autor wstępu do wspomnień ks. prof. Z. Zielińskiego.
  • dr Zbigniew Stanuch – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Oddział w Szczecinie.

Zapowiedź dyskusji

Transmisja

 


 WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

  KUP ONLINE

 

do góry