Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Pokolenia wolności” w Dąbrowie Górniczej

Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę edukacyjno-historyczną „Pokolenia wolności”. Od 31 października do 15 listopada 2020 r. będzie można ją zwiedzać na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej.

W XX wieku, w historii naszego narodu szczególnie zapisały się trzy pokolenia Polaków. Pierwsze, które wywalczyło niepodległość ojczyzny i obroniło ją przed najazdem bolszewickim w sierpniu 1920 r. Drugie – pokolenie Polski Walczącej, skrwawione w II wojnie światowej i późniejszym oporze przeciwko komunistycznemu zniewoleniu. Oraz trzecie – pokolenie „Solidarności”, wielkiego ruchu społecznego wyrosłego z doświadczeń opozycji demokratycznej lat 60. i 70., a przebudzonego w sierpniu 1980 r., którego zasługą było obalenie komunizmu i ponowne odrodzenie Rzeczypospolitej. Przez pryzmat losów kilku polskich rodzin: Gwoździewiczów, Kuleszów, Lazarowiczów, Magierskich i Majdzików wystawa ukaże dziedziczone z pokolenia na pokolenie dążenie do wolności, które inspirowało kolejne generacje rodaków.

Prezentacja wystawy w Dąbrowie Górniczej przygotowana została we współpracy z miejscowym Muzeum Miejskim „Sztygarka”, w ramach odbywających się lokalnie Dni Wolnościowych.

  • Wystawa „Pokolenia wolności” w Dąbrowie Górniczej - plakat
    Wystawa „Pokolenia wolności” w Dąbrowie Górniczej
do góry