Nawigacja

Aktualności

Prezes IPN dr Jarosław Szarek w prezydenckiej delegacji na Ukrainę, 11–12 października 2020

W programie wizyty m.in. uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni oraz spotkanie szefów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy

  • Para prezydencka na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
    Para prezydencka na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydencką delegacją przybyli w niedzielę z trzydniową wizytą na Ukrainę. Instytut Pamięci Narodowej reprezentuje w składzie delegacji prezes Instytutu – dr Jarosław Szarek. 

Wizyta rozpoczęła się w niedzielę wieczorem na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem, gdzie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

– Bykownia – jedno z miejsc spoczynku ponad 100 tys. ofiar komunizmu, których na Ukrainie były miliony. Miejsce, z którego lepiej widać, przed czym ocaliło Polskę i Europę zatrzymanie bolszewików pod Warszawą w 1920. Nad mogiłami w Bykowni widać wielkość zwycięstwa 1920 roku – powiedział prezes Jarosław Szarek, komentując to wydarzenie. 

Przypomniał motywy zbrodni, której Sowieci dokonali dwadzieścia lat po tym zwycięstwie: – Zbrodni katyńskiej dokonano na precyzyjnie wyselekcjonowanej niepodległościowej elicie narodu. Zamordowano ich, gdyż nie poszli na współpracę, nie zdradzili, nie można było ich wykorzystać w budowie sowieckiej Polski, którą Stalin zaczął wznosić na katyńskich grobach.  

Szef IPN podkreślił wyjątkowość zbrodni katyńskiej, o której świadczą ofiary i skala kłamstwa stworzonego przez Związek Sowiecki. – Współudział w kłamstwie obciąża także wolny świat. Przez kilkadziesiąt lat milczał, doskonale znając prawdę, przehandlowaną za dobre relacje z Moskwą – zaznaczył.

Uroczystości w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej – Bykownia,11 października 2020

 

Na poniedziałek zaplanowano część polityczną wizyty. Andrzej Duda spotkał się tego dnia z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, podkreślając znaczenie polsko-ukraińskich stosunków dwustronnych, które mają charakter partnerstwa strategicznego. Wyrazili też wolę ich wszechstronnego rozwoju na rzecz naszych społeczeństw i gospodarek. 

Dla prezesa IPN dr. Jarosława Szarka była to okazja do rozmów z szefem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Antonem Drobowyczem.

Podczas wizyty na Ukrainie Prezydent Duda złożył także symboliczny koszyk z kłosami pszenicy przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932–1933, a ponadto zapalił znicz przed Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Andrzej Duda odsłonił także pomnik Anny Walentynowicz, który stanął przed polską ambasadą. Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku we wsi Sienne (obecnie Sadowe) w powiecie rówieńskim w woj. wołyńskim, zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Prezydenci Duda i Zełenski złożyli też wieńce pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Odessie, w 10. rocznicę jego śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

do góry