Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020

Retransmisja na kanale IPNtv

8 października 2020 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyło się spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza”. Po pokazie filmu „Śląski wrzesień” (reż. Maciej Muzyczuk) odbyła się dyskusja z udziałem Adama Kurusa, autora książki Oddział Wydzielony „Lubliniec”. Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski.

Link do wydarzenia na Facebooku.

Górny Śląsk w 1939 roku: oaza polskości, czy raczej siedlisko V Kolumny? To pytanie ma wymiar nie tylko historyczny, bo od odpowiedzi zależy nie tylko stosunek do historii, ale również dzisiejszy pogląd na mieszkańców tej ziemi. Autorzy filmu nie zakładają, że istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ale są przekonani, że przybliżenie przebiegu kampanii wrześniowej na Górnym Śląsku pozwoli zrozumieć specyfikę wrzącego tygla, jakim był wówczas ten region.

 

 • Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Jędrzej Lipski. Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Jędrzej Lipski. Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)
 • Adam Kurus. Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  Adam Kurus. Spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?” z cyklu „Śląsk od morza do morza” – Warszawa, 8 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)

 

UWAGA. Ze względu na pandemię koronawirusa obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa:

 • Osoby z objawami zbliżonymi do SARS COVID-19 nie będą wpuszczane na teren Przystanku Historia.
 • Po wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce – dozowniki z płynem odkażającym znajdują się przy recepcji. Szatnia jest nieczynna. W trakcie całej wizyty w Przystanku Historia obowiązuje noszenie własnej maseczki lub przyłbicy ochronnej.
 • Podczas spotkań otwartych obowiązuje limit uczestników – jednocześnie na widowni może przebywać do 35 osób, nie licząc obsługi. Należy przestrzegać zasady dystansu społecznego i siadać wyłącznie na dostępnych krzesłach. Przestawianie krzeseł jest zabronione.

Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń obsługi.

Retransmisja

do góry