Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dyskusja o książce: „»Karnawał« po amerykańsku. Ambasada USA w Warszawie wobec wydarzeń w Polsce od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.” – Szczecin, 24 września 2020

Wracamy ze szczecińską odsłoną cyklu dyskusyjnego „Tajemnice wywiadu”, poświęconego działaniom wywiadowczym począwszy od odrodzenia się Rzeczypospolitej w 1918 r., a kończąc na powstaniu Wojskowych Służb Informacyjnych i Urzędu Ochrony Państwa w latach 90. XX wieku. Zaprosiliśmy do współpracy jednych z najlepszych specjalistów w kraju zajmujących się tematyką szpiegowską i wywiadowczą w XX w. Spotkania organizowane sią w formule online.

W czasach „karnawału »Solidarności«” amerykańskich dyplomatów w Polsce interesowało dosłownie wszystko: od zakulisowych walk o wpływy w partii, przez nastroje w konkretnych środowiskach i grupach, artykuły prasowe, audycje telewizyjne i radiowe, sytuację w Kościele, działania najróżniejszych grup opozycyjnych, po takie szczegóły, jak natężenie ruchu na drogach i lotniskach, cena kanistra benzyny, długość kolejek i napisy na murach czy... gęstość wąsów Lecha Wałęsy. To w jaki sposób Amerykanie pozyskiwali wszystkie te informacje i jak kontrwywiad PRL przechwytywał ich depesze dyplomatyczne będzie przedmiotem dyskusji wokół książki autorstwa dr. hab. Patryka Pleskota z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie: „Karnawał” po amerykańsku. Ambasada USA w Warszawie wobec wydarzeń w Polsce od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r. 

Na nasz fanpage'u oraz YouTube IPNtvPL polecamy dyskusję online w ramach cyklu Tajemnice Wywiadu. Gośćmi dr. Michała Siedziako byli:

  • dr hab. Patryk Pleskot
  • prof. Jakub Tyszkiewicz

Zapowiedź

Transmisja

 

 WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

 KUP ONLINE

do góry