Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku

Audycja została wyemitowana w środę 23 września 2020, o godz. 19.07, w Programie I Polskiego Radia

W kolejnej audycji z cyklu „Przystanek Historia” opowiedzieliśmy o agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. Jej przyczyny i  konsekwencje zanalizował dr Paweł Libera (PAN, Biuro Badań Historycznych IPN). Nadaliśmy też archiwalną wypowiedź ambasadora RP w Moskwie Wacława Grzybowskiego o przekazaniu mu noty przez rząd sowiecki 17 września 1939 roku. Dr Paweł Libera zwrócił uwagę, że 17 września 1939 roku to nie było żadne wkroczenie armii sowieckiej do Polski, ale zwyczajna agresja. Przypomniał, że celem wojny 1920 roku było rozbicie Polski i utworzenie przejścia do Niemiec i wywołanie ogólnoświatowej rewolucji. Dlatego radzieccy politycy uważali przegraną a następnie traktat Ryski za wielką hańbę. Historyk zastrzegł jednak, że nie można wnioskować, że podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow było reakcją na tę traumę.

Krytycznie ocenił postępowanie sojuszników Anglii i Francji, którzy zostali już 24 sierpnia 1939 roku powiadomieni przez Amerykanów o treści tajnego protokołu do paktu, przewidującego podział Polski. Sojusznicy Polski o tym nie poinformowali. Ale nawet, gdyby władze w Warszawie miały taką wiedzę niewiele mogły zrobić. – Wszystko zależało od postawy naszych sojuszników, a jak wiemy ta reakcja była bardzo wstrzemięźliwa, niekorzystna, nie chcieli umierać za Gdański – mówił gość Programu 1 Polskiego Radia.

W audycji również:
  • W 50 rocznicę śmierci wspomnienie o gen. Władysławie Andersie. O żołnierzu i polityku mówił prof. Rafał Habielski (BBH IPN), córka Anna Maria Anders, nadaliśmy też archiwalną wypowiedź generała.
  • O książce Sławomira Kalbarczyka Armia Andersa w ZSRS 1941–1942. Niespełnione braterstwo broni z Armią Czerwoną.
  • Było/będzie, czyli informacje o wybranych przedsięwzięciach organizowanych przez IPN (wystawa multimedialna „Od Bitwy Warszawskiej 1920 roku do Katynia” – o tym dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz; Warszawa Toledo – odkryto sześć kolejnych jam grobowych na terenie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczonego dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych, działającego w latach 1944–1956 na terenie na warszawskiej Pradze-Północ – o tym prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN; konferencja „Z dala od Centrum. Sierpień 1980 na południu Polski w świetle działań partii i bezpieki” oraz propozycje ciekawych artykułów na portalu Przystanek Historia (o polskim złocie uratowanym we wrześniu 1939 roku oraz o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów mówił wicedyrektor BBH dr Rafał  Leśkiewicz).

Audycja Przystanek Historia” została wyemitowana w środę (23.09) o godz. 19.07 na antenie Polskiego Radia Pr. I . POSŁUCHAJ

Poprzednia audycja:

do góry