Nawigacja

Aktualności

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”: czy konspiracja cywilna miała szansę powodzenia? – dyskusja z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”

3 września 2020, o godz. 17:30, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, odbyła się dyskusja „Zrzeszenie »Wolność i Niezawisłość«: czy konspiracja cywilna miała szansę powodzenia?” Dyskusja zainaugurowała nowy cykl zatytułowany „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”.

W czwartkowym spotkaniu, transmitowanym na kanale IPNtv, udział wzięli: dr Wojciech Frazik, dr Tomasz Łabuszewski oraz dr hab. Piotr Niwiński. Prowadzenie: dr hab. Filip Musiał.

Transmisja na IPNtv

 

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, utworzone 2 września 1945 r., było organizacją powołaną w miejsce Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Choć WiN powstał na bazie kadr i struktur Armii Krajowej, miał stanowić obywatelską organizację oporu społecznego, konspiracyjne uzupełnienie istniejącej jeszcze wówczas legalnej opozycji.

„Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” to nowy cykl dyskusji na Przystanku Historia IPN. Historia Polski lat 1945-1989 wzbudza zainteresowanie, ale też i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, „czym był PRL”. Ważne rocznice historyczne staną się pretekstem do rozmów, w czasie których postaramy się oddzielić społeczne przekonania od komunistycznej propagandy, utarte spojrzenia od prawdy historycznej. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać. Gospodarzem dyskusji jest dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog.

 

Regulamin uczestnictwa w spotkaniach w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”

  1. Osoby z objawami zbliżonymi do SARS COVID-19 nie będą wpuszczane na teren Przystanku Historia.
  2. Po wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce – dozowniki z płynem odkażającym znajdują się przy recepcji. Szatnia jest nieczynna.
  3. W trakcie całej wizyty w Przystanku Historia obowiązuje noszenie własnej maseczki lub przyłbicy ochronnej. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń obsługi.
  4. Przystanek Historia będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00, w soboty 9:00-14:00. Ostatnie wejścia na wystawę odpowiednio o godz. 19:30 lub 13:30.
  5. Jednocześnie na wystawie może przebywać do 20 osób. Należy poruszać się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem, zachowując co najmniej 1,5-metrowy dystans od pozostałych zwiedzających.
  6. Podczas spotkań otwartych obowiązuje limit uczestników – jednocześnie na widowni może przebywać do 30 osób, nie licząc obsługi. Należy przestrzegać zasady dystansu społecznego i siadać wyłącznie na dostępnych krzesłach. Przestawianie krzeseł jest zabronione.
  7. Lekcje prowadzone są stacjonarnie oraz online – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.centrumedu.ipn.gov.pl.
  8. Biblioteka i czytelnia są zamknięte dla publiczności. Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych IPN dostępnych online.
  9. Transmisje i nagrania ze spotkań są dostępne w mediach społecznościowych IPN.
do góry