Nawigacja

Aktualności

Seminarium z historii Polski XX wieku dla nauczycieli i edukatorów „Poland in the Heart of European History” – 19–29 lipca 2020

To projekt Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, skierowany do zagranicznych nauczycieli i edukatorów, zainteresowanych historią Polski i narodu polskiego. Uczestnicy seminarium pochodzą z całego globu, głównie z Europy i obu Ameryk. Językiem projektu jest angielski.

  • Logo „Poland in the Heart of European History”
    „Poland in the Heart of European History”

W tym roku w projekcie wzięło udział 30 osób z 12 państw: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Izraela, Niemiec, Serbii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szkocji, Rumunii, Wenezueli oraz Włoch.

Z uwagi na pandemię COVID-19, tegoroczna edycja „Poland in the Heart of European History” została przeprowadzona w formacie online.

 

Spotkanie z dnia 25 lipca 2020 r.

Spotkanie z dnia 29 lipca 2020 r.

Dr Marek Kozubel, prowadzący tegoroczne seminarium, zapoznał uczestników projektu z działalnością Instytutu Pamięci Narodowej, ze szczególnym podkreśleniem zadań i osiągnięć Biura Edukacji Narodowej. Zaprezentował najnowsze wystawy, serie publikacji oraz gry przygotowane przez pracowników Instytutu. Znacznie bardziej obszernie i szczegółowo opowiedział o grach IPN Łukasz Pogoda z Biura Edukacji Narodowej IPN:

Istotną częścią tegorocznej edycji seminarium były wykłady wybitnych historyków. Tematy wykładów koncentrowały się głównie wokół trzech wydarzeń, których okrągłe rocznice upamiętniamy w tym roku:

  • zwycięstwa w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r.;
  • zbrodni katyńskiej 1940 r.;
  • wydarzeń sierpniowych 1980 roku.

Szczególnie duże wrażenie na uczestnikach seminarium wywarły wykłady i materiały poświęcone wojnie polsko-sowieckiej 1919–1920 oraz mordu katyńskiego. Dla większości z nich była to pierwsza styczność z tymi tematami.

Prof. Aleksander Smoliński, Polish-Soviet War 1919–1920 (Wojna polsko-sowiecka 1919–1920)

 

dr Witold Wasilewski, The Katyn massacre and the Katyn lie (Zbrodnia katyńska i kłamstwo katyńskie)

 

dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, Allies and the Katyn massacre (Alianci wobec zbrodni katyńskiej)

 

dr Grzegorz Majchrzak, August '80 (Sierpień ‘80)

 

dr hab. Rafał Łatka, Influence of the Church on Solidarity in August '80 (Wpływ Kościoła na Solidarność w sierpniu 1980 r.)

 

Część wykładów była poświęcona również innym, nie mniej ważnym, zagadnieniom dotyczącym historii Polski w XX wieku. Przykładowo, dr Paweł Kosiński przedstawił uczestnikom seminarium temat niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce w latach 1939–1945.

Paweł Kosiński, German occupation policy in Poland 1939–1945 (Niemiecka polityka okupacyjna w Polsce 1939–1945)

 

Z kolei dr Przemysław Gasztold zaprezentował wykład, który wzbudził wielkie emocje i zainteresowanie uczestników seminarium. Jego tematem była współpraca służb specjalnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z terrorystami w okresie Zimnej Wojny. Doktor Gasztold poruszył w wykładzie również wątki znane z takich filmów jak Monachium (2005, reż. Steven Spielberg) czy Carlos (2010, reż. Olivier Assayas).

dr Przemysław Gasztold, Cooperation of the PRL special services with terrorists (Współpraca służb specjalnych PRL z terrorystami

 

 

do góry