Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę – Częstochowa, 5 lipca 2020

5 lipca 2020 r., w pierwszą niedzielę lipca, przed obliczem NMP Jasnogórskiej odbyła się 26. Pielgrzymka Kresowian.

W uroczystości wzięli udział: minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta RP, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Jadwiga Wiśniewska – w imieniu Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, poseł Beata Kempa. W imieniu IPN dr Leon Popek – zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej w intencji zamordowanych. Części religijnej przewodniczył bp Ignacy Dec – bp senior świdnicki. Następnie odsłonięto i poświęcono dwie tablice, umieszczone przy Kaplicy Pamięci. Upamiętniają nie tylko Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1947, ale też Ukraińców, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia.

Jasnogórskie spotkanie odbyło się w przeddzień 77. rocznicy upamiętniającej ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.

Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województw lubelskiego i poleskiego. Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945.

Instytut Pamięci Narodowej był współorganizatorem tegorocznego zjazdu.

Fot. A. Sznajder. 

 

 

do góry