Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce „Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989” – Szczecin, 18 czerwca 2020

Pierwsza publikacja z najnowszej serii wydawniczej szczecińskiego oddziału IPN – „Świat wobec Szczecina”. Celem serii jest odpowiedź na pytanie, na ile samo miasto i rozgrywające się w nim wydarzenia, wpisane choćby w polskie przełomy polityczno-gospodarczo-społeczne w latach 1970–1989, były zauważalne w Europie i na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji wokół najnowszej książki dr. hab. Tytusa Jaskułowskiego, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989”. 

Jak robotnicze zrywy oceniali dyplomaci państw zachodnich?  Czy polskie przełomy zawsze znaczyły to samo w kraju i za granicą? Jak bardzo różniło się ich postrzeganie w różnych stolicach Europy? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy dyskusji:

  • dr hab. Tytus Jaskułowski – Uniwersytet Zielonogórski
  • dr Tomasz Ślepowroński – Uniwersytet Szczeciński
  • dr hab. Sebastian Ligarski – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie

Z okazji przypadającej w 2020 r. okrągłej rocznicy Grudnia 1970 r. Oddział IPN w Szczecinie zainicjował serię wydawniczą poświęconą międzynarodowej recepcji tego i dwóch pozostałych przełomów (1980 oraz 1989), ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywało w nim wspomniane miasto. Inspiracją do stworzenia serii była również mowa wygłoszona przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla w amerykańskim Westminster College w Fulton 5 marca 1946 r. Powiedział on wtedy m.in.: „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu”. Słowa te stały się kolejnym krokiem ku zimnej wojnie. Celem serii jest odpowiedź na pytanie, na ile samo miasto i rozgrywające się w nim wydarzenia, wpisane choćby w polskie przełomy polityczno-gospodarczo-społeczne, były zauważalne na świecie w wielowątkowym wymiarze.

Każdy tom przypisany jest do konkretnego państwa. Serię inauguruje publikacja poświęcona stosownym ocenom dokonywanym w RFN. Ich analiza odpowiada na pytanie, na ile interesowano się przełomami jako takimi, a na ile sytuacją w najważniejszej, obok Trójmiasta, metropolii, w której dochodziło do kluczowych dla przesileń wydarzeń.

 

do góry