8 czerwca 2020 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała równorzędne tytuły laureatów w każdej z trzech grup wiekowych.
Na konkurs wpłynęło ogółem 161 prac w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat. Były one oceniane przez komisję w następującym składzie:
- Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
- Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)
- Członek komisji: Katarzyna Jasińska (plastyk, organizatorka kursów szkoleniowych i doskonalących przeznaczonych dla nauczycieli plastyki)
- Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
- Członek komisji: Edyta Gula (edukator, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie)
W tym roku znów otrzymaliśmy wiele wspaniałych prac. Komisja zdecydowała o przyznaniu 18 nagród w kategorii 11 – 13 lat, 15 nagród w kategorii 14 – 16 lat i 6 nagród w kategorii 17 – 19 lat.
Oto laureaci konkursu (w porządku alfabetycznym):
W kategorii 11 – 13 lat:
- Zuzanna Balonek, Amelia Kulawik, Nasz Patron – cichy Bohater, opiekun: Anna Kruk
- Dagmara Bałys, Historia pewnego zdjęcia – losy Antoniego Kozła, opiekun: Agnieszka Wawro
- Julia Cieleń, Cyrk Skalskiego, opiekun: Mariusz Siuśta
- Eryk Haduch, Aleksander Paradiuk, Wrześniowy Bohater, opiekun: Barbara Rajtar-Wojdyła
- Wiktoria Ho, Mój pradziadek Sprawiedliwy, opiekun: K.Wojciechowska
- Dominik Maria Jakubowski, Polak, Węgier – dwa bratanki, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
- Mikołaj Maria Jakubowski, Warszawska syrenka, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
- Zofia Kacprzak, dziewCZYNY, opiekun: Adrianna Brzezińska
- Jowita Kłos, „A po nas zawsze muzyka zostanie w Warce…”, opiekun: Katarzyna Kuśmierska
- Dawid Kondrat, Treblinka – ucieczka z piekła, opiekun: Ewa Marciszewska
- Maria Nalberska, 52 błyski szczęścia, opiekun: Anna Gralec
- Krzysztof Przystupa, Bohaterowie Zielonej Góry, opiekun: Wojciech Tesarczyk
- Maja Samorańska, Wolność zaczęła się od kotleta, opiekun: Renata Seroka
- Aleksandra Szymczak, Jan Kowalewski – zapomniany bohater Bitwy Warszawskiej 1920 r., opiekun: Anna Kasperska
- Róża Walenciak, Pani Irena, opiekun: Ewa Kasprzak
- Alicja Wąs, O Polskę niepodległą, opiekun: Urszula Iwańska
- Martyna Wąs, W obronie stolicy, opiekun: Urszula Iwańska
- Zuzanna Wróbel, Historia sercem malowana czyli o miłości do dzieci w czasach smutku i grozy, opiekun: Katarzyna Pięta
Wiek 14 – 16 lat:
- Marta Bąbrych, O Janku K. - historia prawdziwa, opiekun: Jolanta Popławska
- Marta Cyman, Humanitarność Ireny Sendlerowej, opiekun: Łukasz Reiter
- Oliwia Czachor, Zuzanna Wojciechowska, Inka 1946 – Historia Inki, opiekun: Katarzyna Piontek
- Anastasiia Dmitriievna, Moja bohaterka, opiekun: Yuliia Dmitriieva
- Karolina Jarmoszewicz, Andżelika Plak, Rewolta młodych’68, opiekun: Teresa Błonka
- Jakub Kurek, Wybory – 3 razy na TAK, opiekun: Iwona Kurek
- Justyna Łapuć, Docha, opiekun: Aleksandra Łapuć
- Wiktoria Mielniczek, Ocalić od zapomnienia, opiekun: Anna Cisakowska
- Agata Misiak, Habemus papam, opiekun: Jacek Kopczyński
- Hanna Piecha, Tragiczny epizod rybnickich harcerzy, opiekunowie: Mirosław Cębrzyna, Marcin Wieczorek
- Julia Sikorska, Różyczka, opiekun: Piotr Kazana
- Karolina Słupecka, Powstanie NSZZ „Solidarność” , opiekun: Monika Młynarczykowska
- Oskar Sochacki, Młodzik, opiekun: Grzegorz Jeleń
- Michał Szymaniak, Akcja „Góral” – akcja na 100 milionów, opiekunowie: Agata Komorowska, Grzegorz Nowicki
- Maciej Wojtas, Cud nad Wisłą, opiekun: Łukasz Migniewicz
Wiek 17 – 19 lat:
- Kinga Chamik, Wyłom – oczami tych złych, opiekun: Alina Ślimak
- Lena Gałka, Sierpniowe strajki w Gdańsku - rok 1980, opiekun: Katarzyna Kasprzak-Gałka
- Marcin Jandura, Marcin Owsiak, Filip Kiszczyński, Skok na Powstanie, opiekun: Krzysztof Tekiel
- Aleksandra Klawikowska, Sebastian Stefanowski, Niepòdległe Kaszëbë w 100-lecie zaślubin Polski z morzem, opiekun: Grażyna Drewing
- Julia Pikul, Ludzie lasu, opiekun: Zofia Kukiełka
- Weronika Wityńska, „Jeszcze nie zginęła”, opiekun: Krzysztof Krężałek
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!
W związku z nietypową tegoroczną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa zdecydowaliśmy o odwołaniu uroczystego finału, natomiast nagrodzone prace będzie można oglądać w listopadzie na wystawie w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie). Nagrody wraz z dyplomami prześlemy pocztą w najbliższym czasie na adres szkoły laureata. Jesienią, jeśli to będzie możliwe, zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne dla laureatów VIII edycji.
Koordynatorem projektu jest Katarzyna Miśkiewicz: katarzyna.miskiewicz@ipn.gov.pl, tel. 22 581 85 99.