Nawigacja

Aktualności

Promocja książki dr. Ryszarda Stefanika „Między sportową pasją a »obywatelskim« obowiązkiem. Szczecińskie kolarstwo w latach 1945–1960” – Szczecin, 28 maja 2020

Pionierzy Pomorza Zachodniego, wywodzący się z różnych przedwojennych regionów, środowisk o zróżnicowanej strukturze społecznej, zostali poddani trudnemu testowi asymilacji, wzajemnej integracji i próbie wytworzenia własnej lokalnej tożsamości. I tak kolarska aktywność, obok potrzeby zapewnienia rozrywki, zapomnienia o okropieństwach okupacji, stawała się manifestacją polskiego patriotyzmu, namiastką wolności, wbrew wprowadzanemu stopniowo komunistycznemu reżimowi.

Polecamy na naszym fanpage na Facebook @IPN.Szczecin oraz na kanale You Tube IPNtvPL dyskusję online wokół najnowszej książki wydanej przez Oddział IPN w Szczecinie, autorstwa dr. Ryszarda Stefanika: Między sportową pasją a „obywatelskim” obowiązkiem. Szczecińskie kolarstwo w latach 1945–1960.

Uczestnicy dyskusji:

► dr Ryszard Stefanik (Uniwersytet Szczeciński) – autor publikacji
► dr hab. Artur Pasko, prof. Uniwersytetu w Białymstoku
► red. Jarosław Marendziak – moderator dyskusji​​

przypomnieli zapomniane i nieznane karty zachodniopomorskiego sportu, który choć startując w warunkach powojennego chaosu i z pozycji oddalonej od centrum wielkich wydarzeń, ale przy pełnym zaangażowaniu pasjonatów tej formy aktywności mógł stać się u progu lat sześćdziesiątych XX w. równorzędnym konkurentem dla centralnych ośrodków w kraju.

O książce: W publikacji szczecińskie kolarstwo zostało zaprezentowane na tle otaczającej społecznej i politycznej rzeczywistości, w której partyjny dogmat, warunkujący dystrybucję dóbr (m. in. sprzętu), szkolenie kadr i rozwój sportowej emulacji, spotykał się ze zrozumieniem społeczeństwa oraz wychodził naprzeciw interesom młodzieży, spragnionej sportowej rywalizacji. Ponadto Pra ukazuje, z jednej strony, kolarskie środowiska posłusznie realizujące cele i oczekiwania władzy, która wykorzystywała sport i wielkie imprezy masowe do indoktrynacji i „budowy” społeczeństwa socjalistycznego, a z drugiej – entuzjazm szerokich rzesz, nie tylko młodzieży, które w życiu sportowym szukały niedostępnych nigdzie indziej wrażeń oraz spełnienia zbiorowych potrzeb i osobistych pasji. Jednym z celów było przedstawienie kolejnych etapów rozwoju szczecińskiego kolarstwa w czasach, w których zarówno wielka – międzynarodowa, jak i wewnętrzna polityka decydowała o biegu zwykłych spraw. Książka prezentuje i klasyfikuje sportowe osiągnięcia oraz techniczne uwarunkowania regionalnego kolarstwa. Intencją autora było ukazanie nie tylko działaczy i głównych bohaterów, dominujących na torach i szosach, ale także tych pozostających w cieniu kolarskich mistrzów.

► WIĘCEJ O KSIĄŻCE: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/98325,Miedzy-sportowa-pasja-a-obywatelskim-obowiazkiem-Szczecinskie-kolarstwo-w-latach.html
► ZAMÓW ONLINE: https://ipn.poczytaj.pl/ksiazka/miedzy-sportowa-pasja-a-obywatelskim-obowiazkiem-szczecinskie,468800
 
do góry