Nawigacja

Видання IPN укр

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

Dyskusja online „Tu rodziła się Solidarność. Szczeciński Sierpień 1980” – Szczecin, 27 sierpnia 2020

Latem 1980 r. Szczecin stał się areną wydarzeń, które zmieniły bieg najnowszej historii Polski. O szczecińskich, ale nie tylko, wydarzeniach sprzed czterdziestu lat dyskutowali historycy: prof. Antoni Dudek i dr Michał Siedziako oraz świadek historii: Stanisław Wądołowski, jeden z liderów strajkowych Sierpnia'80 w Szczecinie. Dyskusję poprowadził dr hab. Sebastian Ligarski.

Na fanpage'u Facebook @IPN.Szczecin oraz YouTube IPNtvPL  polecamy dyskusję online „Tu rodziła się Solidarność. Szczeciński sierpień 1980”

Szczecin był jednym z głównych ośrodków wielkiej fali strajków, która przelała się przez cały kraj, zmiatając ze sceny politycznej ekipę Edwarda Gierka. Finałem protestów było podpisanie – w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – historycznych porozumień między władzami PRL, a strajkującymi robotnikami. Otworzyły one drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i skupionego wokół niego ogromnego ruchu społecznego. Ruch ten zapoczątkował zmiany zakończone niecałe dziesięć lat później upadkiem komunizmu w Polsce, następnie w kolejnych krajach bloku wschodniego, ostatecznie zaś całego sowieckiego imperium. O szczecińskich, ale nie tylko, wydarzeniach sprzed czterdziestu lat dyskutowali historycy: prof. Antoni Dudek i dr Michał Siedziako oraz świadek historii: Stanisław Wądołowski, jeden z liderów strajkowych Sierpnia'80 w Szczecinie. Dyskusję poprowadził dr hab. Sebastian Ligarski.

Zapowiedź

Transmisja

do góry