Nawigacja

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

„Wielka Solidarność” już na antenie Radia Gdańsk

„Wielka Solidarność” to wyjątkowy projekt notacyjny realizowany przez Radio Gdańsk i Instytut Pamięci Narodowej w związku z 40. rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zakłada rejestrację co najmniej 100 godz. relacji świadków oraz uczestników strajków odbywających się w Trójmieście w 1980 r. Oprócz nagrań uczestników Sierpnia`80 powstanie również szereg audycji historycznych przedstawiających sylwetki bohaterów „S”.

  • „Wielka Solidarność” już na antenie Radia Gdańsk
    „Wielka Solidarność” już na antenie Radia Gdańsk

8 lipca 2020 roku odbyła się pierwsza emisja audycji z cyklu „Wielka Solidarność”. Przedstawiono w niej świadectwa sześciu osób: Stanisława Fudakowskiego, Wiesława Cichonia, Andrzeja Gwiazdy, Henryka Jagielskiego, Andrzeja Osipowa i Mariusza Muskata. Nasi goście dzielili się refleksjami dotyczącymi swoich motywacji do stawiania oporu władzom komunistycznym oraz opowiadali o tym co kształtowało w nich postawy niepodległościowe i demokratyczne.

Zapraszamy do odsłuchania audycji na antenie Radia Gdańsk.

W audycji z 15 lipca 2020 r. mogliśmy wysłuchać świadectw mniej znanych uczestników wydarzeń Sierpnia `80: Czesława Nowaka, Jana Edwarda Schmidta, Józefa Rymszy, Andrzeja Adamczyka i Reginy Godlewskiej

Posłuchaj

„Wielka Solidarność” to nierzadko wielkie poświęcenia. Najlepszym przykładem są losy bohaterów audycji z 22 lipca 2020 r.: Ireny Skalskiej, Tadeusza Wrony, Romana Zwiercana oraz Kazimierza Iwaszko.

Posłuchaj

Kolejne audycje będą emitowane w każdą środę o godz. 21:05 na antenie Radia Gdańsk do końca sierpnia.

 

do góry