
-
Uroczystości
Obchody Święta Wojska Polskiego – Warszawa, 15 sierpnia 2022
-
Odznaczenia
Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Kwidzyn, 14 sierpnia 2022
-
Piknik
Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Wydawnictwa IPN podczas obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Ossów, 15 sierpnia 2022
-
Uroczystości
Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. – Warszawa, 14 sierpnia 2022
-
Retransmisja
„Kulisy historii”, odc. 75: „Kulisy zwycięstwa 1920 roku” – 13 sierpnia 2022, godz. 15.00
-
Upamiętnianie
80. rocznica akcji wysiedleńczej Żydów z Zagłębia do KL Auschwitz – Sosnowiec, 12 sierpnia 2022
-
Prof. Janusz Kurtyka (1960–2010)
W 62. rocznicę urodzin przypominamy sylwetkę prof. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Był historykiem, znawcą Polski średniowiecznej i badaczem jej dziejów najnowszych, redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u”, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, w drodze na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
-
Dodatek historyczny do „Gazety Polskiej Codziennie” (12-15.08.2022) w rocznicę urodzin Anny Walentynowicz
Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem dodatku
-
Zapraszamy na Dni Wydawnictwa IPN – 20-31 sierpnia 2022
Wielka wyprzedaż połączona ze spotkaniami z autorami, wystawami, kinem plenerowym i innymi atrakcjami to pierwsze tego typu wydarzenie w historii działalności Instytutu Pamięci Narodowej.
-
130. rocznica urodzin gen. Andersa. Uroczystości w Krakowie
11 sierpnia 2022 r. w siedzibie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji 130. rocznicy urodzin patrona, gen. Władysława Andersa. Gościem honorowym był 97-letni ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy o Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu Polskiego.
-
Przedstawiciele Obywatelskiego Sojuszu Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej z wizytą w Polsce
W dniach 8–11 sierpnia 2022 r. przebywa w Polsce delegacja z Korei Południowej złożona z przedstawicieli Obywatelskiego Sojuszu Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej (Citizens’ Alliance for North Korean Human Rights, NKHR). Zorganizowana przez IPN wizyta obejmuje odwiedziny miejsc pamięci narodowej oraz zapoznanie się z działalnością poszczególnych pionów Instytutu Pamięci Narodowej.
-
Materiały edukacyjne z serii „Historie Poli i Poldka” – cz. 4: Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego edukatorzy Centralnego Przystanku Historia przygotowali nowe karty pracy z serii „Historie Poli i Poldka”.
-
XVI Letnia Szkoła Historii Najnowszej IPN – Palczew, 5–10 września 2022
-
Dyskusja „80. rocznica ewakuacji Armii gen. Andersa z ZSRS do Iranu” – 9 sierpnia 2022
Premiera na IPNtv o godz. 18.00
-
Krzyż Wolności i Solidarności dla Janusza Laty – Lublin, 8 sierpnia 2022
Krzyż Wolności i Solidarności z rąk zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka odebrał Janusz Lato, działacz „Solidarności” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie
-
Zmarła Zofia Posmysz-Piasecka, pisarka, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych. Uroczystości pogrzebowe 18 sierpnia 2022
-
Janusz Odziemkowski: Ochotnicy 1920 roku
W obliczu śmiertelnego zagrożenia, kiedy już cały świat uznał Polskę za straconą, nasi przodkowie nie załamali rąk. Nie upadli na duchu i nie poszli na układy z bolszewikami, prowadzące de facto do zniewolenia kraju.
-
Mariusz Niestrawski: Droga amerykańskich ochotników do służby w Wojsku Polskim
Jeden z najpopularniejszych, odnoszących się do wojny polsko-bolszewickiej mitów historycznych głosi, iż walczący o przetrwanie Polacy byli skazani wyłącznie na siebie. Na płaszczyźnie polskiego lotnictwa nie da się go obronić.
-
80/80, czyli 80 żołnierzy AK na 80 rocznicę przekształcenia ZWZ w AK
-
Czy książka „Ostatni Żyd z Węgrowa” to wiarygodne źródło do badań historii Zagłady?
-
75. rocznica pokazowego procesu siedemnastu działaczy WiN i PSL
Pokazowy proces siedemnastu działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, rozpoczął się 11 sierpnia 1947 r. w Krakowie, w Wojskowym Sądzie Rejonowym. Głównymi autorami tej zbrodni sądowej byli: Józef Różański, dyrektor Departamentu Śledczego MBP i inicjator śledztwa, Roman Werfel, dziennikarz i autor aktu oskarżenia, Stanisław Zarakowski, oskarżyciel w procesie oraz Romuald Klimowiecki, przewodniczący składu sędziowskiego.
-
Karol Nawrocki: Na wskroś polskie powstanie
Najnowszy artykuł prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego na temat Powstania Warszawskiego. Tekst opublikowany na portalu wszystkoconajwazniejsze.pl – w językach polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i ukraińskim – dla rodzimych i zagranicznych czytelników.
-
80. rocznica śmierci Janusza Korczaka
W 15. dniu wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego Janusz Korczak, „Stary Doktor”, wraz ze współpracownikami i około 200 wychowankami Domu Sierot z ul. Siennej 16 przeszli w czterogodzinnym marszu na Umschlagplatz. Stamtąd wywiezieni zostali do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli w komorach gazowych 5 lub 6 sierpnia 1942 r. Szacuje się, że w czasie „Wielkiej Akcji” wywieziono do Treblinki łącznie około 4 tysięcy dzieci z blisko trzydziestu sierocińców i internatów.
-
Sprostowanie nieprawdziwej informacji prof. Macieja Kledzika przekazanej PAP
3 sierpnia 2022 roku w portalu Dzieje.pl ukazał się wywiad z prof. Maciejem Kledzikiem, który stwierdził, że „IPN nie jest raczej zainteresowany dokumentacją z Powstania [Warszawskiego - IPN]”. Jest to nieprawda, o czym świadczy wieloletnia praca Archiwum IPN w zakresie pozyskiwania archiwaliów powstańczych. Instytut Pamięci Narodowej, także w ramach gromadzenia dokumentacji archiwalnej, ściśle współpracuje z rodzinami Powstańców oraz organizacjami kombatanckimi, czy upamiętniającymi ten niepodległościowy zryw Polaków z 1944 roku.
-
Biuro Lustracyjne uzupełniło katalogi
-
Oświadczenie Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – 8 lipca 2022
-
Książka tygodnia
KSIĄŻKA TYGODNIA: Warszawiacy przeciw bolszewikom 1920
-
Do pobrania
Bohaterowie Niepodległej – wojna polsko-bolszewicka
-
Premiera
„Gdy wybuchł strajk, to był pierwszy dzień, kiedy poszedłem do pracy”. Premiera audiobooka „Gdyńscy Komunardzi” na kanale IPNtv na YouTube
-
Posłuchaj
Fragmenty książek Wydawnictwa IPN [2/7] – Bitwa o Ankonę z perspektywy kpt. Władysława Drelicharza
-
Bitwa Warszawska
Szybka gra wojenna dla dwóch graczy o Bitwie Warszawskiej
-
Broszury popularnonaukowe: „Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921” – do pobrania
Bitwa Warszawska roku 1920 to największe militarne zwycięstwo Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej 1683 r. Sierpniowe zwycięstwo sprzed 100 laty ocaliło niepodległą Polskę i cywilizację łacińską.
-
Do poczytania na wakacje
-
„Biuletyn IPN” nr 7–8/2022 – Czym była PRL
-
Das unbewältigte Verbrechen. Heinz Reinefarth und der Warschauer Aufstand
Dr. Philipp Marti, Autor des Buches „Der Fall Reinefarth", im Gespräch mit Filip Gańczak und Maciej Foks
-
Zapowiedź najnowszego numeru czasopisma „Institute of National Remembrance Review”
-
Nagroda dla autorów książki „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981–1983)” – Kościerzyna, 2 lipca 2022
Publikacja jest wspólnym dziełem Oddziału IPN w Gdańsku i wydawnictwa Verbi Causa. Nagrodzeni autorzy to Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska.