Nawigacja

Kongres Pamięci Narodowej

Historia mówi przez pokolenia. Dziś drugi dzień Kongresu Pamięci Narodowej Warszawa, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, debaty naukowe z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, rozstrzygnięcie zmagań w hackatonie historycznym, gala Debiut Historyczny Roku, wystawy multimedialne, interaktywny globus projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, multimedialna szafa archiwalna, dzięki której poznajemy historię zapisaną w dokumentach, edukacyjna ścieżka historyczna przybliżająca najnowszą historię Polski, ogólnopolski turniej gier planszowych. To niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach Kongresu Pamięci Narodowej. Przekonaj się, że historia mówi przez pokolenia. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!

►JUŻ DZIŚ – w piątek, 14 kwietnia 2023 r. na Kongresie Pamięci Narodowej – Zapraszamy do strefy naukowej i edukacyjnej!

  • debaty: m.in. dyskusja „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” oczami osób zaangażowanych w projekt, z udziałem Anny Marii Anders – córki gen. Władysława Andersa; „W starciu z totalitaryzmami. Polska 1939-1945” z udziałem prof. Stéphane’a Courtois, prof. Stephena Hicksa, prof. Grzegorza Kucharczyka (IH PAN) i Davida Sattera.
  • Pozostałe panele dyskusyjne dotyczą kwestii reparacji wojennych, problematyki powojennych rozliczeń z przeszłością oraz wiedzy Zachodu na temat charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, pomocy udzielanej Żydom przez Polaków, zbrodni  niemieckich w okupowanej Polsce czy zaangażowania Polski i Polaków w walkę z totalitaryzmami.
  • zapraszamy do Strefy Nowych Technologii, gdzie czeka na Was wirtualna rzeczywistość:

– „Gra Szyfrów” wykorzystująca gogle VR, która przenosi nas do czasów wojny polsko-bolszewickiej (możesz zostać kryptologiem, który łamie bolszewickie szyfry);

– „Szybowcowa ‘87” (przenosimy się do czasów komunistycznej polski do mieszkania, gdzie była drukowana prasa podziemna i inne materiały, kolportowane przez członków Solidarności Walczącej).

  • Razem z naszymi pracownikami możesz przejść Edukacyjną ścieżkę historyczną i przekonać się, że historia może być pasjonującą przygodą.
  • Trwa hackathon dla młodych programistów ze szkół ponadpodstawowych. Finaliści mają rozwiązać zadania przygotowane przez IPN w trakcie trwania Kongresu. Główną nagrodą będą Gogle Oculus Quest II i 3 zestawy gogli dla szkoły.
  • Zapraszamy o godz. 11.00. do Strefy Wydawnictwa IPN na promocję publikacji „Gdy nieme groby przemawiają... Archiwum dr. Jana Zygmunta Robla” przygotowanej przez zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy .
  • o 16.00 Gala Nagrody Debiut Historyczny Roku (wejście na to wydarzenie na podstawie odrębnych zaproszeń)
  • 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Echa Katynia”, na którym będzie można zobaczyć m.in.

13.30 – 14.35 „Czarny sufit”, 59 min.

14.40 – 16.15 „The Northeast Winds”, 94 min.

16.20 – 18.10 „Bettina”, 107 min.

18.20 – 20.00 „Klondike”, 100 min. – ukraiński tegoroczny kandydat do Oscara.

W ramach festiwalu odbędzie się również finał Pitching Forum (godz.10.00, sala kinowa 2)

Dostępne będą również wszystkie pozostałe atrakcje ze strefy edukacyjnej:

  • wystawy multimedialne
  • warsztaty
  • strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy

Wczoraj 13 kwietnia 2023 r. na Kongresie Pamięci Narodowej:

► Zobacz:

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Rejestracja – w czasie całego Kongresu Pamięci Narodowej

► https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry