Nawigacja

Kongres Pamięci Narodowej

[TEKST +AUDIO] 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.

Już za dwa dni, w trakcie Kongresu Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w Warszawie (13–15 kwietnia) odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Trzy dni wydarzenia wypełnią nie tylko projekcje nagradzanych filmów, ale także spotkania z twórcami oraz warsztaty edukacyjne. Wstęp na pokazy i dyskusje jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja.

 

LINK do rejestracji

Tegoroczna edycja festiwalu to dwadzieścia pięć filmów ukazujących, jak działa machina totalitaryzmu. Machina zasilana strachem i terrorem. Historia zaklęta w tych obrazach mówi przez pokolenia nie tylko o narastającej przemocy nieludzkiego systemu wobec tych, którzy pragną zachować swoją wolność i godność, ale także o nadziei, miłości i człowieczeństwie.

Festiwal, zainaugurowany przez IPN w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej stał się przestrzenią rozmów na trudne, często bolesne, tematy, dotykające doświadczeń zwykłych – niezwykłych ludzi.

Poprzez sztukę chcemy uwrażliwić odbiorców na mechanizmy przemocy i dyskryminacji, dlatego do udziału w Festiwalu Międzynarodowych Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia” co roku zapraszamy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata.

Selekcjonujemy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, które wyróżniają się wysokim poziomem wrażliwości artystycznej, zajmującą treścią i ciekawą formą. W tegorocznej edycji do obejrzenia będą zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg”, ukazujący okrucieństwo wojny z perspektywy dziecka; „Klondike” - film nagrodzony na Sundance i w Berlinie, który jest poruszającą opowieścią o desperacji, wierze i nadziei na lepsze jutro; „Styczeń” - wciąż aktualna historia o sztuce, miłości i wojnie; „Kalev” - wielkie starcie, w którym Estonia przeciwstawia się sowieckiej Rosji…

Zadbaliśmy o to, aby uczestnicy festiwalu mieli możliwość spotkania się z twórcami filmów takich jak: „Rotmistrz Pilecki 2022”, „Czarny sufit” „Stanisław Helski. Dlatego”, „Pokojówka” czy „Marsz cieni”.

Dopełnieniem seansów filmowych w trakcie trwania Festiwalu „Echa Katynia” są również debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się panele dyskusyjne, w których eksperci poruszą następujące zagadnienia:

  • „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro”
  • „Wojna oczami dzieci”
  • „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” zaprezentujemy również efekty lubianych i cenionych warsztatów „Twórcza Archiwa”, które odbyły się w dniach 31 marca – 2 kwietnia tego roku. Uczestnicy zajęć nauczyli się podstaw montażu oraz opowiadania historii w twórczy sposób. Podczas festiwalu zaprezentujemy wybrane filmy stworzone przez uczestników.

Te i wiele innych wydarzeń edukacyjnych i naukowych, gale, strefa nowych technologii, wystawy multimedialne, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy w czasie Kongresu Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym!

Szczegółowy plan wydarzenia: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/3ea85c8d-3d90-44ee-b2b2-a02b26176103/patronat_honorowy_4.png

Przyjdź na Kongres Pamięci Narodowej IPN. Zarejestruj się już dziś!

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz

tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry